BEOGRAD, Bježeći od krize u evrozoni, sve veći broj velikih globalnih fondova se okreće tržištima obveznica u manjim zemljama poput Srbije, piše list “Volstrit džornal”.
U tekstu navode primjer fonda “Global Makro Absolut Fand”, u vlasništvu američke korporacije “Iton Vens”, koji na srpskom tržištu obveznica ima udio od čak 12 odsto, a obveznice vlade Srbije čine treću po veličini investiciju tog fonda u ovoj godini nakon onih SAD i Kine.
Veliki svjetski fondovi na tržištima obveznica manjih zemalja lako nadmašuju obim investicija lokalnih banaka i ulagača. S obzirom da kraj krize u evrozoni nije na vidiku, fondovi okreću leđa obveznicama prezaduženih Španije i Italije, pa čak i Francuske, u korist manjih država sa nižim nivoom zaduženosti i boljim izgledima za ekonomski rast, objavio je Volstrit Džornal (WSJ).
Korporacija “Iton Vens”, sa sjedištem u Bostonu, dosad je uložila više od 450 miliona dolara u srpske obveznice sa vrijednošću izraženom u dinarima, što predstavlja šest odsto ukupne vrijednosti fonda “Global Makro”.
“U Srbiji su veoma visoke kamatne stope, a zemlja prolazi kroz reforme kako bi postala standardnija evropska država”, izjavio je portfolio menadžer ovog fonda, Majkl Sirami.
Srbija, koja se do danas ekonomski značajno oporavila od kraja rata u bivšoj Jugoslaviji prije više od deset godina, može da se pohvali stopom javnog duga od 51 odsto bruto domaćeg proizvoda, što je značajno ispod prosjeka država zapadne Evrope, piše WSJ, dodajući da, nakon prilagođavanja inflaciji, srpske obveznice donose dobit veću od deset odsto.
Radi poređenja, indeks “Barkliz global trežuri juniversal”, kompozitni indeks tržišta obveznica iz čitavog svijeta, koji obuhvata Francusku i Španiju ali ne i Srbiju, nosi prinose od 2,66 odsto.
Državni sekretar Ministarstva finansija Srbije, Dušan Nikezić, izjavio je da, otkad je 2010. godine otvorila svoje tržište obveznica za inostrane ulagače, vlada aktivno radi na tome da ih privuče putem putujućih prezentacija i posjeta.
Vlada Srbije pažljivo prati ko su najveći ulagači na 3,7 milijardi dolara vrijednom tržištu obveznica u Srbiji. Ali Nikezić ističe da veliki udio “Iton Vensa” na tom tržištu ne predstavlja prijetnju po sposobnost zaduživanja Srbije zato što, ako bi ta korporacija prodala hartije koje posjeduje, “i dalje je prisutna tražnja od strane drugih investitora”.
On je dodao da inostrani ulagači, uglavnom iz SAD, posjeduju oko 40 odsto srpskih obveznica i da ih je privukla relativno niska zaduženost Srbije i visoke kamatne stope, objavljeno je na sajtu WSJ-a. Tanjug