BANJALUKA, Javni fond za dječiju zaštitu RS za samo tri mjeseca, odnosno od avgusta do početka decembra, povećao je dugovanja poslodavcima za naknadu plata za vrijeme korišćenja porodiljskog odsustva za osam miliona maraka, tako da taj dug sada iznosi 25 miliona maraka.
Kako je “Glas Srpske” ranije objavio dug Javnog fonda za dječiju zaštitu RS poslodavcima za naknade plata za vrijeme korišćenja porodiljskog odsustva u avgustu je iznosio 17,8 miliona maraka.
Direktor Javnog fonda za dječiju zaštitu RS Momir Popić rekao je da taj dug sa 3. decembrom iznosi oko 25 miliona maraka, te da se refundacija naknade plate poslodavcima tekstila, kože i obuće refundira redovno, dok se ostalim poslodavcima isplaćuje u skladu sa raspoloživim sredstvima.
– Osnovni razlog kašnjenja u refundaciji naknade plate je izmjena i dopuna Zakona o dječijoj zaštiti, koji je stupio na snagu 2008. godine. Ovim izmjenama je period isplate naknade plate, koji se isplaćuje na teret poslodavca smanjen na 30 dana, a period koji se isplaćuje iz sredstava Fonda produžen sa osam na 11 mjeseci za porodilje koje koriste porodiljsko odsustvo za prvo i drugo dijete, odnosno sa 12 na 17 mjeseci za porodilje koje koriste porodiljsko za blizance i svako sljedeće dijete – kazao je Popić.
On je naglasio da za redovnu isplatu ovog prava nisu dovoljna sredstva ostvarena iz tekućih izvora po osnovu doprinosa za dječiju zaštitu.
Popić je istakao da je finansijskim planom za 2010. godinu za realizaciju ovog prava planirano 7,5 miliona maraka, a da će do kraja 2010. godine po ovom osnovu biti isplaćeno oko devet miliona maraka.
Poslodavci ističu da dugovanja fondova prema njima, a posebno prema onima koji izmiruju svoje obaveze prema državi i redovno uz plate uplaćuju i sve doprinose, otežavaju njihovo poslovanje.
– Nevraćanjem novca koji nam po zakonu pripada, fondovi krše zakon i dovode u pitanje samo poslovanje preduzeća – ističu poslodavci.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić kaže da često moraju da zaposle radnika umjesto trudnice koja je na bolovanju ili radnice na porodiljskom odsustvu.
– Za to vrijeme praktično izdvajamo dvije plate, što predstavlja značajan trošak za preduzeća, koji poslodavci kasnije teško naplaćuju od fondova – rekao je Milić.
Kada su u pitanju dugovanja poslodavcima, ništa bolji od Fonda za dječiju zaštitu nije ni Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, koji poslodavcima na ime naknada plata za vrijeme bolovanja duguje oko 14,5 miliona maraka.
I u ovom fondu kao glavnog krivca za dugovanja prema poslodavcima naveli su izmijenjeni zakon i to što neki poslodavci ne izmiruju svoje obaveze i ne uplaćuju doprinose za zdravstvo.
Deficit fondova
Ukupan deficit četiri fonda u Srpskoj na kraju prošle godine iznosio je više od 366 miliona maraka.
Najveći deficit imao je Fond PIO i on je iznosio 222,2 miliona maraka, Fond zdravstvenog osiguranja 142,8 miliona, Dječije zaštite 15,8 miliona i Zavoda za zapošljavanje 3,9 miliona maraka.
Kako bi smanjila deficite u fondovima Vlada RS predložila je, a Narodna skupština RS usvojila, povećanje stopa poreza na dohodak za dva odsto i doprinosa za 2,4 odsto u idućoj godini. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
“te da se refundacija naknade plate poslodavcima tekstila, kože i obuće refundira redovno, dok se ostalim poslodavcima isplaćuje u skladu sa raspoloživim sredstvima…”
Molio bih Ustavni sud RS da reaguje ili druge nadležne institucije, jer je riječ o javnom kršenju prava ostalih radnika, odnosno o kršenju prije svega, osnovnih ljudskih prava zaposlenih u drugim djelatnostima.
Sa druge strane to je i licemjerno, ako povlaštenim Vlada daje 45% sredstava za doprinose, oni dakle nisu ni solventni, kao takvi treba da odu u stečaj, transormišu se, ili na drugi način dovedu u situaciju da mogu da posluju ili ugase, bolje je danas 1000 otpuštenih radnika, nego za pola godine isti taj broj otpuštenih sa nepovezanim stažom, dugom Vlade prema MMF-u zbog pokušaja spašavanja, a taj dug će da prenese drugim zdravim preduzećima, te sa druge strane dugovi radnicima koje će Vlada takođe da uzme od zdravih firmi da bi povezala staž i dr.
Da bi na kraju isti ti koji i onako ne uplaćuju sami svoje doprinose imali prednost prilikom naplate svojih potraživanja, ljudi moji, ovo nema ni u Ruandi, ja ne znam kakvu ličnu korist Milorad i njegovi imaju od ove privredne grane, da li imaju svoje fabrike ili sl. ali što je mnogo mnogo je, evo i u narednoj godini niko nije u krizi (pogledajte budžet za 2011., privreda cvjeta), osim naravno tekstilaca i obuće, pa dokle više, protivzakonito je (ili nije, jer je skupština tako odlučila a ona donosi Zakone, u tom slučaju jeste protivustavno) da neka grana privrede ima jedne uslove, u odnosu na sve ostale, ne postoji strateška ekonomska politika za neki duži period ili strategije razvoja RS, da bi jedna grana imala tolike beneficije, da li sam ja nešto propustio ili je tekstil, obuća i koža naš strateški privredni interes u RS? na realnu uplaćenu platu tekstilci uzimaju osnovicu za obračun doprinosa 25% iste, pročitajte šta o tome kaže Zakon o Porezima, Doprinosima, PURS, računovodstvu, itd.
jedva čekam propast RS i BIH, tad će građanima biti bolje sigurno!
Samo zato što kotrolni organi u ovom entitetu ne rade svoj posao, da su redovne uplate doprinosa, priča ne bi bila tako teška.