BANJALUKA, Vlada RS usvojila je Akcioni plan za zapošljavanje u 2015, koji je težak više od deset miliona KM i usmjeren je na otvaranje novih radnih mjesta, prije svega u privredi, najavili su danas iz Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS.
Kako je naglašeno, fokus će biti i na podršci zapošljavanju ugroženih grupa, kao što su demobilisani borci, ratni vojni invalidi, djeca poginulih boraca, teže zapošljiva kategorija stanovništva starije dobi i Romi.
Prema najsvježijim podacima, onim iz februara, na listi nezaposlenih u RS je 143.707 osoba, od kojih čak 42.000 onih koji imaju fakultetsku diplomu.
Daliborka V. (33), diplomirani ekonomista iz Banjaluke, istakla je da je nakon diplomiranja prije sedam godina zakucala na vrata Biroa. Kako je istakla, programom zapošljavanja pripravnika nije bila obuhvaćena.
“Nakon više od tri godine provedenih na evidenciji Biroa, našla sam sama posao na crno, onda me prijavio poslodavac jer je bio zadovoljan mojim radom. Primanja su bila nedovoljna pa sam se angažovala da pronađem posao u inostranstvu, gdje sada radim privremeno u turizmu”, ispričala je i dodala da je veoma teško naći posao u RS, jer ga nema, te da vlasti treba da se usmjere na to da podstaknu investicije u RS u privrednom sektoru.
Milenko Savanović, ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS, poručio je danas da je smanjenje nezaposlenosti jedno od strateških pitanja za Vladu RS.
Dodaje da je uporedni prioritet Vlade stvaranja što povoljnijeg privrednog ambijenta i privlačenja investitora koji će otvoriti nova radna mjesta.
“U ovoj godini realizovaćemo projekat zapošljavanja u privredi, za šta je predviđeno 4,5 miliona KM. Cilj nam je da što više lica zaposlimo u realni sektor, jer je razvoj ovog sektora uslov za dalji napredak”, dodao je on.
U Ministarstvu su istakli da je predviđena i realizacija projekta zapošljavanja starijih od 45 godina, za šta će biti izdvojeno 2,5 miliona KM.
“Predviđen je i nastavak sprovođenja projekta ‘Zajedno do posla’, kojim su obuhvaćena djeca poginulih boraca, ratnih vojnih invalida i demobilisanih boraca. Za ovaj projekat biće izdvojeno 2,5 miliona KM”, rekao je Savanović i dodao da će dodjela subvencija biti strogo kontrolisana.
Ministar je poručio da je potrebno i zaustaviti stranačka zapošljavanja, pogotovo kada je riječ o nekvalitetnim kadrovima. Naglašeno je i da veliki problem predstavlja i povećan broj nedeficitarnih zanimanja društvenih nauka, te da se treba usmjeriti na obrazovanje stručnih karova u oblasti informacionih tehnologija i tehničkih nauka.
Savanović je istakao da je jasna odluka Vlade RS da nema novih zapošljavanja u institucijama RS, izuzev u slučajevima kada neko od zaposlenih odlazi u penziju te je neophodno da ga neko zamijeni. On je istakao da je odluka Vlade RS da na dva penzionera u javnim institucijama u RS može da bude jedan novozaposleni radnik.
Saša Trivić, potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca RS (UUP RS) istakao je da Unija dala svoje primjedbe na Akcioni plana zapošljavanja za 2014. godinu, te da nisu upoznati s novim planom.
“Što se tiče subvencioniranog zapošljavanje visokoobrazovanih pripravnika, dosta više ih je zaposleno u javnom, nego u privatnom proizvodnom sektoru”, istakao je Trivić i dodao da to nije dobar pokazatelj, te da je bitna transparentnost kod zapošljavanja u javnom sektoru.
Dodaje da poslodavci u Uniji nisu zadovoljni kvalitetom visokoobrazovanih kadrova jer činjenica je da većina njih za period od godinu dana ne može da savlada poslove u privredi, na koje budu raspoređeni.
“Predložili smo pripravnički staž od dvije godine u sektoru privrede”, rekao je Trivić i dodao da treba smanjiti pritisak na zanimanja ekonomije i duštvenih nauka privatnih fakulteta, te poboljšati sistem obrazovanja.
“Nije to problem samo obrazovnog sistema, nego i sistema vrijednosti u društvu. Roditelji treba da usmjeravaju djecu za uče i rade, a ne da se diploma kupuje”, istakao je Trivić.
Poslodavci: Morate se boriti za radno mjesto
Komentarišući čekanje od 10 godina na Birou, Saša Trivić, iz UUP RS, istakao je da vjerovatno riječ o kadrovima koji nisu adekvatno kvalifikovani za rad u privredi ili se nisu dovoljno borili da pronađu posao.
“Problem je da kada ljudi toliko dugo ne rade u struci, danas je sistem takav da vas pregaze oni koji su borbeniji i mlađi i oni prolaze na intervjuima”, istakao je Trivić. Nezavisne novine