PEKING, Kinesko političko rukovodstvo dozvolilo je da se u najvećoj privatnoj kompaniji u toj zemlji održe slobodni izbori za nezavisne sindikalne predstavnike.
Ta odluka mogla bi da ima veliki politički, ali i ekonomski značaj, barem kada je riječ o kineskoj industriji koja radi za izvoz.
U Kini postoji sindikalna organizacija, ali nju kontrolišu Komunistička partija i lokalne kineske političke vlasti, a sindikalni funkcioneri nisu osobe koje mogu zaista da zastupaju radničke interese, jer odgovaraju partiji, a ne radnicima.
Ukoliko ovaj presedan sa izborom nezavisnih sindikalnih predstavnika uspije, taj model bi mogao da počne da se širi na druga preduzeća
Sindikalni izbori biće održani u kompaniji Fokskon, najvećem proizvođaču mobilnih telefona, kompjutera, kompjuterskih i elektronskih komponenti i druge elektronske robe na svijetu.
Riječ je o ogromnoj kompaniji koja zapošljava 1,3 miliona ljudi, kojom upravlja jedna tajvanska kompanija, a proizvode izrađuje za velike zapadne naručioce po njihovim projektima, koji ih onda pod svojim brendovima plasiraju na svjetsko tržište.
Tako se u pogonima Fokskona proizvodi i gotovo čitav komercijalni program američke kompanije Epl, pa se tu sklapaju i telefoni “Ajfon“ i tableti “Ajped“.
Fokskon ima pogone u raznim dijelovima Kine, ali najveće proizvodne pogone ima u industrijskoj zoni Šenzen koja se nalazi nedaleko Hongkonga.
Fokskon je jedan od glavnih pokretača ogromnog i vrlo uspješnog kineskog izvoza, te značajan izvor inostranog prihoda, a to je uveliko postao zahvaljujući svojoj masovnoj, dobro školovanoj, vrlo disciplinovanoj, ali i vrlo jeftinoj kineskoj radnoj snazi, prenose agencije.