SARAJEVO, Novi Zakon o javnim nabavkama BiH donio je niz novina sa aspekta prevencije korupcije, pa sve nabavke veće od 6.000 KM moraju biti objavljene na portalu elektronske nabavke, izjavila je danas u Sarajevu direktor Agencije za javne nabavke BiH Đinita Fočo.
“To znači da sva javnost u BiH ima mogućnost da vidi ko šta nabavlja”, rekla je Fočo uoči seminara o ovom zakonu, koji je organizovala Spoljnotrgovinska komora BiH za ponuđače, prvenstveno iz oblasti građevinskog i industrijskog sektora, kao i sve zainteresovane privrednike koji posluju u sistemu javnih nabavki.
Prema njenim riječima, i ovaj zakon je donio odredbe o sukobu interesa koje se prvi put nalaze u odredbama Zakona o javnim nabavkama, definisane na ovaj način.
Fočo je istakla da je i prethodni zakon imao odredbe o korupciji, ali da Agencija za 10 godina postojanja nikad nije dobila nijednu zvaničnu prijavu, te dodala da protiv svih koji ne “stave” obavještenje o nabavkama većim od 6.000 KM na portalu može biti pokrenuta prekršajna prijava.
Kada je riječ o javnim preduzećima, ona su u novom zakonu izdvojena u posebnu grupu sektorski ugovornih organa za koji vrijedi fleksibilniji režim procesa javnih nabavki, sa dodatim izuzecima.
“Na terenu je problem pogrešna percepcija. Riječ je o komunalnom sektoru koji nije sektorski ugovorni organ sa aspekta Zakona o nabavkama, odnosno direktivama, i tu imamo problem jer su oni klasični ugovorni organ koji ide po strožem režimu”, naglasila je Fočo.
Direktor Instituta za edukaciju Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić rekao je da je cilj seminara podizanje kapaciteta domaćih preduzeća i uvođenje profesionalizma u oblasti javnih nabavki, kako bi bili obezbijeđeni, prvenstveno transparentnost u trošenju javnih sredstava, ravnopravno učešće svih ponuđača na javnim tenderima, te da javne nabavke budu pod budnim okom javnosti.
“Na ovaj način pokušavamo pripremiti domaće kompanije kako bi ravnopravno mogle učestvovati na javnim tenderima, s obzirom da postoji ogromna konkurencija, te ih upoznati o svim smjernicama u oblasti nabavki”, rekao je Hasić novinarima.
On je naveo da seminaru prisustvuju, kako ponuđači, tako i menadžeri koji rade u sistemu javnih nabavki, uključujući i predstavnike javnih preduzeća.
Hasić je rekao da su prisutni predstavnici preduzeća, prvenstveno iz oblasti vodosnabdijevanja, telekomunikacija, puteva, i ostali koji će se upoznati o najnovijim procedurama novog Zakona o javnim nabavkama BiH, čija primjena je počela krajem prošle godine. Srna