BERLIN, Putnici u avionima ”Lufthanze” mogu da ostanu ”onlajn” i čak više od 90 odsto svih aviona te kompanije, koji lete na dugim, interkontinentalnim linijama već omogućavaju internet pristup, takozvani ”FlyNet“, piše na internet stranci ove njemačke avio-kompanije.
Komunikacija na internetu može se koristiti na skoro cjelokupnoj mreži svjetskih letova ”Lufthanze“, ali ne, kako se kaže, i iznad vazdušnog prostora Kine, gdje se sistem automatski isključuje, a zatim uključuje, po napuštanju kineske teritorije.
Na letovima za Kejptaun ”FlyNet” se ne može koristiti, pošto nedostaju satelitski kapaciteti, navodi ova avio-kompanija.
Putnici, koji imaju ”leptop” ili mobilni sa ”wlan” mogućnostima mogu se priključiti na internet u svim klasama aviona i, zahvaljujući visokoj brzini prenosa interneta, mogu bez kašnjenja slati i primati mejlove, čak i sa velikim ”atačmentima”.
Sem toga, ”FlyNet” omogućava i prenošenje podataka GSM i GPRS tehnologije, a putnici mogu ubuduće, poslije podizanja aviona na određenu visinu, da koriste mobilni telefon za slanje SMS ili MMS.
Telefoniranje mobilnim telefonom, međutim, nije dopušteno, kao ni internet-telefoniranje.
Ostati ”onlajn” iznad oblaka je tehnički jednostavno – poslije otvaranja ”browser-a” na uređaju, dolazi se na besplatni portal ”Lufthanze“, gdje se, pored aktuelnih vijesti iz oblasti privrede, politike, sporta i društva, nalazi i pristup servisima na internetu, koji nisu besplatni.
Za servise, koji se plaćaju, postoje u avionima ”Lufthanze” dvije tarife – jedan sat za 10,95 evra i 24 sata za 19,95 evra.
Kao prvi avion, opremljen ”FlyNet” tehnikom, bio je ”erbas” A330, dok se ostali tipovi folote, kao ””erbas”” A340 i Boing B747-400 sukcesivno opremaju. Tanjug