BOSTON, Bube iz pustinje Namib, koja se nalazi u jugozapadnoj Africi, žive na području na kojem godišnja količina padavina iznosi samo jedan centimetar po metru kvadratnom.
Grupa diplomaca sa bostonskog univerziteta uhvatila se u koštac sa rješavanjem gorućeg problema – nedostatka vode za piće.
Namibijska pustinjska buba se svako jutro penje na pješčane dine, okreće se tako da joj vetar duva u leđa i tako stvara uslove da joj se voda kondenzuje na hidrofilnim dijelovima leđa. Voda na kraju odlazi u rezervoare u njenom tijelu.
Dekard Sorensen, suosnivač kompanije NBD Nano, je našao inspiraciju u ovim bubama i dizajnirao flašu koja se sama puni vodom. Sorensen se nada da će se flaša naći na tržištu do 2014. godine.
Kako bi oponašao prirodu, Sorenson je prekrio površinu flaše hidrofilnim i hidrofobnim premazom, a onda je uz pomoć ventilatora simulirao vetar, čime je uspio da postigne kondenzovanje vode.
Ovaj proces stoji u osnovi dizajna flaše koja se sama puni vodom. Kompanija je već demonstrirala da je za rad flaše dovoljna samo jedna baterija, prenose agencije.