NJUJORK, Na Wall Streetu su juče cijene akcija znatno pale drugi dan zaredom, a tržište će i idućih dana biti nesigurno jer se ulagači plaše da Vašington neće u zadatom roku pronaći rješenje za “fiskalnu liticu”.
Dow Jones je zaronio 121 bod, ili 0,94 odsto, na 12.811 bodova, dok je S&P 500 kliznuo 1,22 odsto, na 1377 bodova, a Nasdaq 1,42 odsto, na 2895 bodova.
U posljednja dva dana, otkako je Barak Obama ponovo izabran za predsjednika SAD-a, S&P 500 je potonuo više od tri odsto, što je posljedica strahovanja ulagača da Kongres neće rasplesti gordijski čvor budžetskih problema.
Do kraja godine republikanci i demokrati trebali bi u Kongresu pronaći zajednički jezik po pitanju smanjenja budžeta za otprilike 600 milijardi dolara. Ako to ne uspiju, slijedi tzv. fiskalna litica, automatsko smanjenje budžetskih rashoda i ukidanje poreskih olakšica, koje bi američku ekonomiju moglo gurnuti u recesiju.
Ulagači se nadaju dogovoru u zadatom roku, no izglednije je da će se postići privremeno rješenje dok novi Kongres i Obama ne prisegnu u januaru iduće godine, prenose agencije.
No, hrvanje oko budžeta moglo bi povećati nesigurnost ulagača, tim više što se spekuliše o povećanju poreza na kapitalne dobitke i dividendu.
“To je upravo ono na što su ulagači reagovali u posljednja dva dana. Plaše se da političari neće postići sporazum o fiskalnoj litici”, kaže strateg u Delta Global Asset Managementu Bruce Zaro.
Zbog toga se i idućih dana očekuje nesigurno trgovanje, a tehnički analitičari nisu optimistični. S&P 500 je juče prvi put u pet mjeseci pao ispod 200-dnevnog pomičnog prosjeka, što najavljuje nastavak slabosti tržišta.
“Većina najvažnijih indeksa već je pala ispod ili je negdje oko te trend linije. Taj nivo obično pruža čvrstu podršku tržištu, pa ne očekujem oštriji pad cijena akcija, ali ne vidim ni što bi moglo podstaći njihov znatniji skok”, kaže Zaro.
Razloga za optimizam nema baš puno, s obzirom da kvartalni poslovni rezultati kompanija ne ohrabruju. Doduše, većina od 440 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile rezultate, ostvarila je veće zarade nego što se očekivalo. No, očekivanja su vrlo niska.
U anketi Thomson/Reutersa analitičari procjenjuju da je u trećem tromjesečju zarada kompanija iz S&P 500 pala za 0,2 odsto u odnosu na isti lanjski period.
To je manji pad dobiti nego što se očekivalo na početku sezone objave poslovnih rezultata, no razočaravaju prihodi.
Zbog slabljenja najvećih svjetskih ekonomija, samo je 38 odsto kompanija iz S&P 500 indeksa nadmašilo očekivanja po pitanju prihoda, što je znatno manje u odnosu na dugoročni prosjek od oko 62 odsto prebačaja.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče pale. Londonski FTSE oslabio je 0,27 odsto, na 5776 bodova, dok je frankfurtski Dax kliznuo 0,39 odsto, na 7204 boda, a pariški CAC 0,06 odsto, na 3407 bodova.