BRISEL, Evropska unija naložila je svojim članicama da smanje budžete i dugove, te da se fiskalno konsoliduju, jer je to glavna mjera da se ponovo zadobije povjerenje investitora u evropsku zajedničku valutu kojom se koristi 16 od 26 članica Unije.
Evropski ministri finansija i ekonomije započeli su danas razgovore o prijedlozima fiskalne discipline koje im je predočio komesar za ekonomiju Oli Ren.
Ionako loše raspoloženje evropskih ministara finansija pogoršalo se na vijesti da je evro danas nastavio da pada na finansijskim berzama, uprkos ogromnoj sumi od 750 milijardi evra koju je EU stavila na raspolaganje prošle sedmice, kako bi ga “odbranila”.
Njemački ministar Volfgang Šojble, čija zemlja najviše učestvuje u tom “fondu spasa” za finansijski neuredne zemlje, rekao je da je fiskalna disciplina ključ za konsolidovanje evra.
Učesnici sastanka smatraju da se ni sa “rezanjem” budžeta ne smije pretjerati, jer to može da ugrozi ekonomski rast, da poveća nezaposlenost i smanji konkuretnost.
Svi evropski ministri, na odvojenim konferencijama za novinare, izrazili su uvjerenje da će evro prebroditi ovu krizu.
Danas popodne donesena je odluka o dodatnoj regulaciji hedž fondova i fondova rizičnog kapitala, što je predstavljalo poraz za evroskeptičnog novog britanskog ministra finansija Džordž Ozborna.
London je po svaku cijenu želio da odbrani ove fondove, jer se boji odliva finansijera iz londonskog Sitija. Finansijska industrija glavni je izvor prihoda Velike Britanije koja je i sama u velikoj krizi.
Prošle noći, ministri zemalja evrozone i njihove kolege iz ostalih članica na koje situacija sa evrom ima uticaja, iako ga ne koriste, željeli su doći do odluka o konkretnoj proceduri korištenja fonda od 750 milijardi evra koji su prošle sedmice dogovorili šefovi država i vlada. Ali, iako je principijelno dogovoren, dvije najjače zemlje evrozone, Njemačka i Francuska, imaju suprotne stavove o tome kako bi ga trebalo koristiti.
Francuska smatra da treba da postoji jedinstvena procedura kojom bi zemlja kojoj je to potrebno mogla da posegne u taj fond, dok Njemačka želi da zadrži pravo veta na odluku kad kojoj zemlji treba da daje novac. Srna