BANJALUKA, Na adresu Poreske uprave RS je samo u protekla tri dana pristigao još 2.361 zahtjev za fiskalizaciju treće grupe poreskih obveznika, što je još jedan indikator da se veliki broj privrednika odlučio na prijavu u posljednji čas.
U petak, dan prije isteka roka za fiskalizaciju poreskih obveznika iz treće grupe pristiglo je 7.169 zahtjeva, dok je do juče u podne taj broj uvećan na 9.530, potvrđeno je u Poreskoj upravi RS.
To je, ipak, za 4.366, ili 31 odsto manje od ukupnog broja obveznika iz treće grupe u koju spadaju veletrgovine, zdravstvene ustanove i poreski obveznici koji vrše usluge između obveznika PDV-a u BiH.
Zahtjeve za fiskalizaciju nije podnijelo ni 4.763 poreskih obveznika iz prve i druge grupe, čiji su rokovi davno istekli, dok se 33.940 privrednih subjekata odlučilo kupiti fiskalne kase, kazali su u Poreskoj upravi.
“Među obveznicima koji nisu podnijeli zahtjev za fiskalizaciju nalazi se veliki broj njih koji nisu aktivni i Poreska uprava upravo radi na tome kako bi utvrdila koliko je ovakvih obveznika koji će dobiti status neaktivnih, odnosno onih koji su registrovani, ali ne obavljaju svoju djelatnost”, rekao je Ljubo Golijan, savjetnik za ekonomska pitanja u Poreskoj upravi RS.
Golijan je najavio da je već oko 350 poreskih obvaznika obaviješteno o skorom dolasku inspektorskih kontrola, naglašavajući da rokovi za fiskalizaciju neće biti produženi i da sada slijede kazne za nesavjesne.
Kazne za nepodnošenje zahtjeva za fiskalizaciju iznose od 2.000 do 15.000 maraka za pravna lica i 500 do 3.000 KM za odgovorno lice, dok se kazne za fizička lica kreću između 500 i 1.500 maraka.
Iz Poreske uprave RS su potvrdili da je u postupcima kontrola u procesu fiskalizacije do proteklog petka izdato 1.838 prekršajnih naloga, te izrečeno novčanih kazni u ukupnom iznosu 1.270.140 KM.
“Mislim da je veliki broj poreskih obveznika osjećao otpor prema fiskalizaciji kao novini i sasvim je sigurno da je za neke od njih kupovina ove kase bila veoma značajan izdatak”, rekao je Golijan.Nezavisne novine
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Nije problem u fiskalizaciji, problem je u cijeni tih uredjaja, da su oni jeftiniji svako bi kupio, ko to izbjegava.zar u ovolikoj recesiji, da plaćamo ovoliko fiskalne kase koje smiješno imaju cijene i javno se iznosi na Narodnoj Skupštini, to nije politički trik opozicije već istina.
Zar ja prevoznik da dam sada 2000 KM jedva kraj sa krajem sastavljam. Zar nije mogla neka kasa tamo 400-500 KM i onda bi nekako se moglo.
Čekam inspektore i onda zaklopiti radnju i to je rješenje.
@tuzni prevoznik:
Ne branim Vladu, ali za fiskalizaciju se zna vec vise od godinu dana. Zna se kolika je cijena fiskalizacije i zna se da se fiskalizacija ne moze izbjeci. U tih godinu i vise dana, ko je imalo razmisljao, mogao je da akumulira novac za fiskalizaciju. Ako se ne varam i vecina proizvodjaca fiskalnih uredjaja nude neki vid placanje na rate. Iako su dosadni, potpuno su u pravu sa ovom pricom “u posljednji tren” …
@BL Burazeru, prva stvar, niko ne daje na rate, jedino ima opcija da se digne potrošački kredit kod neke banke ili MKO.
Druga stvar, nije problem koliko dugo se zna, već da li se može “akumulirati” novac za to govno od digitrona. Krizna vremena, zanatlije bukvalno preživljavaju, a ovi udaraju po džepu.
Najjeftinija fiskalna kasa je 1650KM, pa vi vidite. Još mora da se kupi i kompjuter, kakav-takav, što podiže cijenu na preko 2000 KM
Al` ajde, da zanemarimo cijene i sve, iz min.finansija su pričali o nekom dramatičnom porastu uplata prihoda od PDV u budžet RS, nauštrb FBiH zbog fiskalnih kasa. Prošlo je skoro godinu dana od uvođenja fiskalnih kasa kod onih koji izdaju račune krajnjim potrošačima, ali nešto ne vidim da su se koeficijenti raspodjele PDV-a izmijenili. Jedini koji imaju korist od ove nakarade su proizvođači (Mikroelektronika i Digit), prodavci i serviseri i Telekom. Niko drugi se neće ovajditi, a pogotovo ne budžet
Kao ovlasteni serviser koji se susrece sa poreskim obveznicima znam da vecina obveznika nije protiv fiskalizacije. Sporan je koncept uvodjenja kasa. Moglo se naci rjesenje kao u Srbiji, da se kasa placa odbijanjem od poreza. Stoji primjedba na visoke cijene uredjaja. Znamo da neki prosjecan laptop koji je posljednja rijec tehnike, kosta oko 1000 KM, a kase upitnog kvaliteta kostaju od 1400 pa do 2000 KM.
Fiskalne kase u Bugarskoj koštaju 40 EUR a ovdje deset puta više. većina kasa je proizvedena prije 15 godina, te zbog toga i toliki kvarovi. Da li možete zamisliti koliko ćete para izdvojiti za popravke sada kada je garantni rok od 1g pri kraju ili je istekao. Kao serviser kasa lično sam svjedok da su se neke kase za godinu dana pokvarile toliko puta da nisam imao mjesta u servisnoj knjižici za upis servisa. Sve je više i servisera i korisnika kasa na izmaku snage i volje za takvim poslom. Mnogo ih je odustalo.
Cilj fiskalizacije je da se uvede red na finansijskom tržištu, uveo se nered, kase ne sabiraju kako treba te se na kraju dana nikada ne poklapa iznos sa dnevnog izvjestaja i stvarnog prometa. u početku se intervenisalo na svaki poziv, sada to nije nikome bitno.
Moglo bi se na ovu temu mnogo pisati, pripremam zbirni izvještaj o svim problemima i prevarama koji će biti objavljen ne webu.
I još nešto jako bitno.
Pojavio se f-link crack koji nije potrebno kupiti a znamo da je koštao oko 220 KM, ako nekome treba neka se javi.
Pojavio se i virus koji uništava kase, koji ozbiljno može ugroziti fiskalizaciju u rs.
Mladen! Kako fiskalna kasa u Bugarskoj može biti 40 EUR a kod nas 1650 KM. Gledao sam kada pekar stavi kvasac i vodu u brašno tijesto naraste skoro duplo, ali ovo je preko dvadeset puta. Zna li neko kakav se kvasac ugrađuje u fiskalne kase pa im cijena ovoliko naraste. A što se tiče porasta PDV, to ni ministar Džombić teško da može objasniti jer UIO je objavila za januar 2010. u odnosu na isti period 2009. i za RS + 1,5%, a masa koju Trezor RS dijeli opštinama je manji za 4%. U Oglasima Službenog glasnika RS pored blokiranih žiro računa poslovnih subjekata koje objavljuju banke, najviše prostora zauzimaju oglasi Poreske uprave o brisanim JIB-ovima, kojih je objavljeno preko 2000 od uvođenja fiskalizacije (nisam ih baš precizno sabirao, ali je + – 5% sigurno). Ne znam da li ovo mogu riješavati samo jednačinama sa više nepoznatih, ili je sve poznato, samo nije meni ništa osim da su poreski obveznici gubitnici. Radovalo bi me da saznam ko su sve dobitnici.
kasa je zaista 40EUR (ona najmanja – inventa), ja sam zvao u fabriku u sofiju, printer o kome pricas je 120 EUR. to su fabricke cijene, a mozes zamisliti koliki je rabat. Posle intervencije mikroelektronike, takve informacije u bugarskoj firmi Datex nije moguce dobiti.
Pozdrav svima.