BEOGRAD, Razgovori srpskih vlasti sa predstavnicima MMF mogu dati veoma snažan i pozitivan signal investitorima, izjavila je izvršni direktor Savjeta stranih investitora Ana Firtel.
Razgovori srpskih vlasti sa predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) o sprovođenju makroekonomske politike u Srbiji, koji se uskoro očekuju, mogu dati veoma snažan i pozitivan signal investitorima, izjavila je za Tanjug izvršni direktor Savjeta stranih investitora (FIC) Ana Firtel.
Ona je ocijenila da će stav MMF o ekonomskoj situaciji u Srbiji uticati na odluke investitora koji su već prisutni u našoj zemlji, ali i onih koji su zainteresovani za nova ulaganja.
Postoji veliki potencijal za nove investicije u Srbiji u 2013. godini, ali konkretan rezultat zavisi od poslovnog okruženja i koliko će srpska administracija biti spremna da efikasno odgovori na interes investitora, dodala je Firtel.
ULAGANJA
Kako je Firtel istakla, očekuju se ulaganja u oblasti energetike, željeznice, telekomunikacija i IT sektora, prehrambene i prerađivačke industrije, agrara… “Ne bi mogla da kažem da li će taj iznos investicija biti na kraju godine dvije i po milijarde evra ili ne, ali u svakom slučaju, potencijal postoji”, istakla je ona.
Suštinski, konkurentnost Srbije će zavisti od brzine sprovođenja strukturnih reformi, poboljšanja poslovne klime i napretka u boljem sprovođenju zakona.
Prema njenim riječima, na visinu novih investicija uticaće i dinamika procesa privatizacije i rješavanje problema velikih sistema kao što je Željezara Smederevo.
Firtel je rekla da je Vlada Srbije donijela važne odluke ali dosta zavisi od toga, kako ce se one u praksi sprovoditi.
“Koliko vlada bude dosljedna u ostvarivanju postavljenih ciljeva, zavisiće i povjerenje koje investitori imaju u predvidivost okruženja, što suštinski utiče na odluke za nova ulaganja i poslovanje”, objasnila je ona.
Izvršna direktorka FIC je napomenula da je 2012. godina bila dosta teška i da je globalna kriza i kriza u EU ostavila posljedice i imala negativan efekat na srpsku privredu dok je makroekonomski disbalans otežao uslove poslovanja.
Firtel je ukazala da je Vlada Srbije na početku mandata donijela veoma važne odluke kojima je suštinski stabilizovala javne finansije, kao i promjene u oblasti poreske politike, što je FIC i pohvalio.
On je, međutim, istakla da se lane nisu desile velike sistemske reforme, što je posljedica političkih promjena i izbora, napomenuvši da je 2013. godina, u kojoj postoji veći prostor za reforme.
“Mi se kao Savjet stranih investitora nadamo da će vlada taj prostor iskoristiti i spremni smo da damo doprinos, da aktiviramo znanja 130 kompanija članica i ponudimo rješenja neke od problema sa kojima se srpsko tržiste suočava”, kazala je Firtel.
Ona je podsjetila na neophodnost reformi i penzionog i zdravstvenog sistema, radnog prava, oblasti građevine, poboljšanju sprovođenja zakona i usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa evropskim zakonodavstvom.
“Veoma je važno, napraviti tržište rada fleksibilnijim uz puno uvažavanje kako prava zaposlenih tako i prava poslodavaca jer je to prostor koji ovo tržište može da učini atraktivnijim za investitore”, objasnila je ona.
Firtel je poručila da je važno raditi na smanjenju birokratije u toj oblasti jer se dešava da određeni propisi previše zadiru u rad firmi, a ne doprinose zaštiti prava radnika. Tanjug