-
- Jedna firma pobijedila na tri „Akvanina“ tendera
- U toku još dva tendera
- Nema odgovora na pitanje kako će „Akvana“ platiti radove
BANJALUKA – „Akvana“ planira potrošiti stotine hiljada maraka na izradu idejnih projekata koji trebaju pokazati kako će izgledati pretežno sportski sadržaji u okviru vodenog parka, a najveći dio tog novca – više od pola miliona KM otići će u ruke jedne firme „Egić – kop“ iz Banjaluke.
„Akvana“ je banjalučko javno preduzeće koje od samog osnivanja posluje sa gubicima, koji su dostigli dvocifren milionski iznos. Osim toga, Grad Banjaluka je u dva navrata intervenisao sa milionskim kreditima kako bi spasio od propasti ovo preduzeće.
Sve to nije bila prepreka rukovodstvu „Akvane“ da pokrene izradu pet različitih dokumenata koji trebaju odrediti kako će biti uređeni pojedini dijelovi vodenog parka u naselju Borik. Za to su spremni potrošiti ukupno 879.003 KM sa pripadajućim porezom, o čemu je CAPITAL ranije pisao.
U međuvremenu su sprovedene javne nabavke za izradu idejnih projekata za tri cjeline i to izgled sportskog terena i parterno uređenje terena te za sanaciju terena.
Posao vrijedan ukupno 560.779 KM sa PDV-om otišao je u ruke banjalučke firme „Egić-kop“. Interesantno je da je ta firma bila i jedini ponuđač na sva tri tendera.
Za izradu idejnog projekta za preostale dvije cjeline, tačnije za parterno uređenje teretane te za teretanu raspisani su tenderi i procedura je u toku. Vrijednost ta dva tendera iznosi oko 317.825 KM.
Bez obzira na ishod zadnja dva tendera, očigledno je da će najveći iznos novca tačnije, 560.779 KM za posao izrade dokumentacije otići u ruke jedne firme.
Drugi tenderi „Egić – kop-a“
Izrada idejnih projekata nisu jedini tenderi „Akvane“ na kojima je pobijedio „Egić -kop“. Nedavno su dobili posao vrijedan 218.192 KM za izgradnju dječijeg igrališta u okviru vodenog parka.
Pored toga, samo u ovoj godini su dobili veći broj tendera za izgradnju više igrališta od Grada Banjaluka, koje su pratili pojedinačni ugovori u rasponu od 35.000 KM do 65.000 KM bez PDV-a u zavisnosti od posla. Isto tako su određenim poslovima bili su članovi konzorcijuma kao što je projekat rekonstrukcije objekta osnovne škole „Milan Rakić“ u Novoseliji za potrebe u dječijeg vrtića. Taj ugovor je iznosio oko 231.613 KM.
Problematično je što u iznos veći od 800.000 KM, koji je namijenjen za izradu idejnih projekata nisu uključeni troškovi radova na terenu, što ukazuje da će za realizaciju biti potrebna dodatna sredstva.
Nakon svega gore navedenog postavlja se pitanje kako će biti obezbijeđen novac za realizaciju tih idejnih projekata s obzirom na to da je „Akvana“ u milionskim gubicima.
Kako bi došli do odgovora kontaktirali smo direktora ovog preduzeća Svetislava Lazića, ali on nije odgovarao na poruke i pozive portala redakcije CAPITAL.
Podsjećamo, u pitanju je javno preduzeće koje od svog osnivanja samo u jednoj godini i to 2022. pozitivno poslovalo. Prema posljednjim informacijama akumulirani gubitak „Akvane“ iznosi 13,4 miliona KM.
Zbog svega toga je Grad Banjaluka je u dva navrata morao da interveniše kako bi spasio od propasti ovo javno preduzeće. Lani se Banjaluka kreditno zadužila sa pet miliona KM, a najveći dio tog novca je otišao na isplatu dugova ovog preduzeća. Ove godine se Grad zadužio sa dodatnih 1,3 miliona KM kako bi se riješilo pitanje neisplaćenih poreza i doprinosa za radnike “Akvane”.
CAPITAL: V. Popović