ŠIPOVO – Za načelnika Šipova Milana Kovača samo lokalni poslodavci zaslužuju da im se pomogne, a svi ostali koji nisu registrovani na teritoriji te opštine, a žele u njoj poslovati trebaju platiti ekstra namete i to do 16 puta veće.
Najbolji primjer nezakonitog favorizovanja je odluka o opštinskim taksama.
Opština Šipovo za pojedina privredna društva koja posluju u ovoj lokalnoj zajednici, a koja u njoj nemaju sjedište, naplaćuje desetorostruko veće takse, zbog čega su ogorčeni privrednici reagovali i uspjeli to oboriti na Ustavnom sudu, saznaje portal CAPITAL.
Naime, za one firme koje su osnovane u Šipovu i tu imaju sjedište postoji jedna tarifa, dok za one čije je sjedište na primjer u drugoj lokalnoj zajednici u Srpskoj, a koje ima svoju poslovnicu u ovom mjestu, opština je nezakonito odredila drugu, znatno veću tarifa.
Proces pred Ustavnim sudom Republike Srpske pokrenula je “Crvena apoteka” iz Mrkonjić Grada. Oni su za isticanje poslovnog imena na svojoj poslovnici u Šipovu morali da plate godišnju taksu od 8.000 maraka, dok je za sve druge apoteke sa sjedištem na teritoriji opštine ta taksa 16 puta manja, odnosno 500 maraka.
Iz opštine koju vodi Milan Kovač su se pravdali kako tarifa nije suprotna zakonu te da lokalna zajednica ima pravo da svojim aktima utvrđuje komunalne takse te njihovu vrstu, visinu i način plaćanja tražeći da Ustavni sud odbije apelaciju.
Pravo da naplaćuju komunalne takse sud im nije osporio, ali jeste to da su za visinu tih istih taksi uveli kriterijume koji nigdje ne postoje.
“Propisivanje kriterijuma za određivanje visine komunalne takse, bez dileme, predstavlja zakonsku materiju, Sud je ocijenio da je donosilac predmetne odluke osporenim normiranjem prekoračio granice svojih zakonskih ovlašćenja, jer je za određivanje visine komunalne takse za isticanje poslovnog imena apoteke utvrdio novi kriterijum – sjedište obveznika, koji Zakon ne predviđa”, navodi se u odluci suda.
Inače, u Odluci o komunalnim taksama opštine Šipovo se vidi kako nisu samo apotekari diskriminisani, već i drugi trgovci koji imaju sjedište van ove lokalne zajednice.
Tako na primjer supermarketi koji su dio nekog trgovinskog lanca plaćaju opštinsku taksu za isticanje imena od 5.000 maraka, dok domaći trgovci za tako nešto izdvajaju tek 500 KM.
Dragstor koji je osnovan u Šipovu plaća 1.000 maraka komunalnu taksu, dok je poslovnica istog objekta sa sjedištem na primjer u Banjaluci dužna da plati pet puta veću taksu, odnosno 5.000 maraka.
Opština je preko Odluke o komunalnim taksama za svoje privrednike spremila i poseban popust, a koji oni koji čija firmu nije registrovana u Šipovu nemaju.
Naime, ako neko preduzeće sa sjedištem u ovoj opštini ima poslovnicu, uživa pravo na 50 odsto popusta komunalne takse za istu.
Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banjaluka kaže za CAPITAL kako je odluka Ustavnog suda RS bila očekivana.
“Svaka lokalna zajednica koja za cilj ima privlačenje investitora i stvaranje povoljnog poslovnog ambijenta ne bi smjela ponašati na način da diskredituje one koji dolaze sa drugih teritorija. To sigurno nije nešto što je dobro”, kaže Račić.
On kaže kako je komora imala u planu da napravi registar gdje bi bili pobrojani svi parafiskalnih nameti lokalnih zajednica koje obuhvata komora sa uporednim pokazateljima.
“Tu bi investitori ali i načelnici mogli da vide koliko su ustvari nekonkurentni u odnosu na druge lokalne zajednice i gdje bi bili prinuđeni da smanje svoje zahtjeve. Pandemija virusa korona nas je spriječila da se to realizuje, ali nismo odustali od te ideje”, zaključio je Račić.
CAPITAL: Dejan Tovilović
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovo je istina, pa Komercijalna banka munje dala kredit sa 0% kamatom da bi direktor banke imao svake godine besplatan pelet za grijanje kuce svojih roditelja