BEOGRAD, Pečati u Srbiji, i pored najava, ne idu u istoriju. Iako je sada moguće da se firma registruje bez pečata, teško da će bez njega moći redovno da posluje.
– Zakon o privrednim društvima propisuje da preduzeća nisu dužna da koriste pečat, osim ako je drugim zakonom drugačije propisano – rečeno je “Novostima” u Agenciji za privredne registre. – Ovo znači da APR neće tražiti da društva dostavljaju pečatiranu dokumentaciju, ukoliko su u svojim aktima predvidjeli da neće koristiti pečat, osim za podneske koje sastavljaju advokati i koji su dužni da po Zakonu o advokaturi koriste pečat.
Šta se, međutim, dešava kada preduzeće koje nema pečat, želi da otvori račun u banci, što je preduslov svakog poslovanja?
– Propisano je da kod otvaranja računa preduzeće obavezno banci podnosi i karton deponovanih potpisa lica ovlašćenih za potpisivanje naloga i raspolaganje sredstvima sa računa – objašnjavaju u Narodnoj banci Srbije. – Taj karton deponovanih potpisa, koje potpisuje ovlašćeno lice, ovjeren je pečatom kojim će se ovjeravati i instrumenti plaćanja.
Kao instrument bezgotovinskog praćanja, preduzeća koriste takozvani nalog za prenos.
Banka taj nalog može izvršiti i kada on ne sadrži sve propisane elemente, ako utvrdi da su elementi koji su navedeni u nalogu dovoljni za njegovo izvršenje.
– Banka takođe ima potpuno pravo da zahtjeva od klijenta da stavi pečat na nalog ukoliko preko njega vrši identifikaciju klijenta, odnosno ako smatra da je to neophodan element za izvršenje naloga – napominju u NBS.
Kada je riječ o elektronskom plaćanju, ti nalozi se regulišu međusobnim ugovorom između preduzeća i banke.
Član
Cijela zabuna oko povlačenja pečata iz upotrebe nastala je zbog jednog člana novog Zakona o privrednim društvima, koji je počeo da se primjenjuje 1. februara i glasi: “Društvo nije dužno da upotrebljava pečat u poslovnim pismima i drugim dokumentima društva, ako zakonom nije drugačije propisano”. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
kakvo neznanje vi sirite kakva zabuna to je clan 25 zakona o privrednim drustvima pa nije to neki pijanac u kafani pisao vec parlament republike srbije zakon je vazeci i primenjuje se od 1 februara 2012e godine imate i na sajtu poreske uprave gde je dinkic licno morao da im objasni da je zakon vazeci i da poreska uprava nema prava vise trazti pecate pecati nisu potrebni i idu u istoriju kao i komunizam nigde u evropi pecati nisu potrebni