HELSINKI/LJUBLJANA, Većina Finaca želi da Grčka napusti evrozonu, dok je slovenačka javnost podijeljena oko tog pitanja, pokazala su istraživanja u te dvije zemlje.
Istraživanje finske organizacije “Tink if laboratoriz”, od ukupno 1.819 anketiranih, njih 56 odsto je navelo da Grčka treba da napusti evrozonu, dok je 21 odsto suprotnog mišljenja, a 23 odsto je neodlučno.
“Finci očigledno sumnjaju u način na koji se kriza trenutno rješava. Rezultati (ankete) ukazuju na duboko nepovjerenje u sposobnost Grčke da dovede svoju ekonomiju u red”, rekla je direktorka Evropskih studija na univerzitetu u Helsinkiju Juhana Aunesloma.
Prema njenom mišljenju, “ostanak Grčke u monetarnoj uniji biće skup. Finci razumiju da će problemi u Grčkoj uticati i na finske finansije. Finci, međutim, vole evro, samo imaju problema sa nekim od članica (evrozone)”.
Još prije deset godina, mnogi u Finskoj bili su skeptični oko članstva Grčke u evrozoni, a najnovija istraživanja pokazuju da se stav Finaca prema južnoj evropskoj državi nije promijenio, navodi Aunesloma.
Finska je postala članica EU 1995, a koristi evro od njegovog lansiranja 2002.
Finska, jedna od rijetkih zemalja EU sa vrhunskim kreditnim rejtingom, glasno je kritikovala EU zbog dodjele drugog paketa pomoći Atini, zbog negodovanja javnosti što se pomaže zemljama za koje se smatra da nisu dobro rukovodile svojim javnim finansijama. Helsinki je pristao da učestvuje u paketu pomoći tek pošto je u oktobru 2011. sa Atinom postigao dogovor o kolateralu.
Pola Slovenaca za, pola protiv
Sa druge strane, slovenačka javnost je podijeljena oko pitanja sudbine evrozone i izlaska Grčke iz nje, iako je veći broj onih sa optimističnijim stavovima barem kada je u pitanju prevazilaženje krize u EU.
Na pitanje da li će Evropska unija prevazići krizu, 55 odsto ispitanika je odgovorilo sa “da”, dok je njih 40 odsto bilo mišljenja da neće, prenosi slovenačka agencija STA.
Što se tiče Grčke, samo 44 odsto njih je reklo da bi trebalo da ostane u evrozoni, dok je 48 odsto reklo da bi trebalo da je napusti.
Čini se da ljudi sada osjećaju posljedice krize, pošto je 15 odsto odgovorilo da sada imaju daleko manje novca nego ranije, dok je 34 odsto odgovorilo da imaju manje novca.
Ova anketa je sprovedena na uzorku od 502 ispitanika. Tanjug