BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske /RS/ Aleksandar Džombić izjavio je da je finansijska situacija u Srpskoj potpuno stabilna i da će Vlada ispuniti obaveze koje je preuzela prema svim budžetskim korisnicima do kraja godine.
Džombić je rekao da je priliv novca u skladu sa projekcijama i da postoje sredstva za sve potrebe i budžetske troškove.
“Sagledavajući razvojni kapacitet i proces, stanje u RS je mnogo bolje nego u Federaciji BiH, dakle postoji potpuna makroekonomska stabilnost. Imamo sve dobre i ciljane makroekonomske parametre koje smo zacrtali”, naglasio je ministar finansija RS.
Govoreći o inflaciji, on je istakao da je “sada svima jasno da je ovo uvezena inflacija i posljedica velike finansijske krize u SAD koja se prelila u Evropu” i da će to najviše pogoditi zemlje u tranziciji.
“Nikakvim mjerama Vlada RS nije prouzrokovala ovakvu stopu inflacije. Kada smo usvajali Zakon o platama koji bi mogao da izvrši pritisak, zadržali smo javnu potrošnju u ranije određenim granicama između 37 i 38 odsto bruto društvenog proizvoda. Veoma dobro smo je koncipirali i dobro upravljamo javnom potrošnjom i budžetom”, naglasio je Džombić.
On je dodao da RS, kao i zemlje u okruženju, ne može da donese neku mjeru koja bi automatski vratila inflaciju sa sadašnjih 9,3 odsto na godišnjem nivou na dva ili tri odsto, koliko iznosi poželjna stopa inflacije.
Džombić je dodao da se u obuzdavanju rasta inflacije mogu preduzeti instrumenti u vezi sa kamatnim stopama, a budući da su kamatne stope u nadležnosti Centralne banke BiH, u RS je posredstvom Razvojnog programa napravljen pritisak na kamatne stope koje su spuštene za krajnje korisnike.
On je naveo da je reagovano i mjerama fiskalne politike, naglašavajući da su sve to dugoročni efekti.
Džombić je izrazio zadovoljstvo provođenjem Razvojnog programa RS, dodajući da “uvijek može bolje”.
“Naš Razvojni program podijeljen je u dvije komponente. Kada govorimo o sredstvima dobijenim od privatizacije, 47 odsto novca plasira se u infrastrukturu, a što se tiče investiciono-razvojnog programa koji se plasira posredstvom Investiciono-razvojne i komercijalnih banaka, 53 odsto je plasirano u proizvodnju”, rekao je Džombić. Nezavisne novine