ISTANBUL, Globalna ekonomska kriza unazadila je impresivan ekonomski rast zabilježen posljednjih godina u novim ekonomijama Evrope i centralne Azije, naudivši građanima pogođenim visokom nezaposlenošću i smanjenjem plata.
Stručnjaci Svjetske banke kazali su na brifingu na godišnjem sastanku međunarodnih finansijskih institucija – Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke u Istanbulu da će vlade tih zemalja morati da zaštite siromašne građane, jačajući institucije i infrastrukturu da bi privukle investitore.
“Globalna finansijska i ekonomska kriza pogodila je porodice u mnogim dijelovima novih ekonomija Evrope i centralne Azije. Ono što je počelo kao finansijska kriza postalo je socijalna i humana kriza. Globalna kriza došla je nakon kriza s hranom i gorivom, koje su već oslabile građane u regiji smanjujući im kupovnu moć. Danas, rastuće siromaštvo i nezaposlenost guraju domaćinstva u siromaštvo i otežavaju stanje onima koji su već siromašni”, rekao je Filip Lero, potpredsjednik Svjetske banke za Evropu i centralnu Aziju.
Zadatak vlada u regiji, prema njegovim riječima, je da ubrzaju reforme, a uloga međunarodne zajednice ja da im pomogne da se vrate snažnom ekonomskom rastu. Lero je kazao da za Svjetsku banku to znači podršku vladama u naporima da očiste svoje bankarske sektore, da bi banke mogle finansirati preduzeća, poboljšati poslovnu klimu i privući strani kapital. On je pozvao vlade i na ekonomičniju javnu potrošnju, u korist zaposlenih porodica, te na nastavak finansiranja ključnih javnih ulaganja i infrastrukture.
Broj nazaposlenih u pomenutim zemljama porastao je s 8,3 miliona iz 2008. na 11,4 miliona u ovoj godini. Nezaposlenost je udvostručena u baltičkim zemljama, u Turskoj je porasla za 60 odsto, a u drugim zemljama regije za trećinu.
Glavni ekonomista Svjetske banke za Evropu i centralnu Aziju Indermit Gil kazao je da je u regiji već 145 miliona siromašnih, ili gotovo trećina stanovništva, te da se predviđa da će kriza njihov broj povećati za 15 miliona.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovi iz MMF i SB misle da su otkrili Ameriku, pa nastavak krize nazivaju socijalnom. A kod nas je otkad znamo za sebe kriza koju onu nazivaju socijalna.
Mislim da ovih stručnjaka i eksperata koji samo konstatuju stanje, te ovako, te onako,ima ko mravi…., to su sve eksperti ko moja baba, pa ako su ti ljudi stručnjaci dajmo im plate po 20.000 eura i nek nas izvedu iz krize, dosta te više šuplje priče, uspostavljanja dijagnoza u ekonomskom smislu….,trebaju nam konkretna rješenja za konkretne probleme bez mnogo palamuđenje (oprostite na izrazu), a ne da svi nešto konstatuju, a odgovornost niko ne želi. Dosta je više tih doktora nauka koji su doktorirali nosajući skripte bez sata prakse iz oblasti iz koje imaju doktorat, doktori iz oblasti mašinstva a u praksi neznaju na strugu izraditi maticu…., tako je u ekonomiji doktori ekonomskih nauka a dana nemaju prakse na bilo kom konkretnom poslu, negovore ni jedan strani jezik a predaju međunarodne računovodstvene standarde…,kao i ovi doktorati od prije iz SFRJ važnije je bilo za doktoranta da obradi u uvodu život i djelo druga Tita nego kenkretnu stvar iz teme iz ekonomije koja nema nikakve veze sa djelom druga Tita i naravno doktoriraju uz saglasnost iz CK SKJ-u koji je davao saglasnost na te doktorate…ma ovo je sve otišlo do đavola…oprostite na gramatičkim greškama zbog brzine.