BEOGRAD, Pritisak oglašivača i zaustavljanje privatizacije prepreka su nezavisnosti medija u Srbiji, a finansijska kriza će dodatno razgolititi probleme na medijskoj sceni – rečeno je danas u Medija centru na okruglom stolu o nezavisnosti i regulativi medija u Srbiji, u organizaciji Pravnog foruma nevladinih organizacija.
Direktor Foruma Vladimir Todorić naglasio je da je veliko pitanje da li će 160 lokalnih, 40 regionalnih i pet nacionalih televizijskih stanica i veliki broj štampanih medija uspjeti da prebrode ekonomsku krizu.
“Očigledno je da će se prihodi od marketinga smanjiti i da će mediji morati da dobiju posebnu pažnju države”, rekao je Todorić.
On je naveo da je važna transparentnost tržišta oglašavanja, jer ako postoji politički pritisak, postojaće i “indirektna, ali veoma efikasna kontrola medija”.
Šef Odjeljenja za medije OEBS-a u Beogradu Dragana Solomon rekla je da su preduslovi za nezavisno novinarstvo kvalitetan pravni okvir usaglašen sa međunarodnim standardima i transparentna vlasnička struktura.
Ona je istakla da će finansijska kriza pogoršati položaj medija i navela da država treba da pomogne medijima, ali “ne da bude njihov vlasnik”.
Novinar i bivši glavni i odgovorni urednik lista “Politika” Ljiljana Smajlović smatra da su mediji u Srbiji pred ekonomskim sunovratom.
“Ako o tajkunu ne pišete onako kako on želi, on se kod vas više neće oglašavati, ako o političaru pišete onako kako mu se ne sviđa, on će vas optužiti da radite po direktnom nalogu njegovog protivnika”, rekla je ona.
Smajlovićeva je dodala da je problem i to što ni struka neće priteći u pomoć, te da u očima javnosti novinari u Srbiji nisu bolji od političara.
Glavni i odgovorni urednik NIN-a Slobodan Reljić istakao je da vlade na Zapadu pomažu medijima da prebrode krizu zbog potrebe da opstane demokratski sistem i da mediji budu dio tog društva, ali da on ne vjeruje da će “pomoć države ići bez njenog udjela u vlasništvu”.