HAVANA, Hiljade Kubanaca moći će prema novim propisima da prepišu na svoje ime kuće i stanove u državnom vlasništvu, što može bi samo početak šire stambene reforme.
Ova mjera prvi je zakonski dekret zvanično objavljen od kada je Raul Kastro naslijedio brata Fidela na mjestu predsjednika u februaru.
Uslijedila je dan nakon što je državna televizija javila da će vlada ukinuti ograničenje plata, čime se omogućava državnim zaposlenicima da zarade koliko mogu, a kao podsticaj produktivnosti.
Stambeni problem i ograničenje ličnih prihoda su pitanja koja su najviše mučila Kubance u vezi sa njihovim socijalističkim sistemom.
Stambeni dekret omogućava Kubancima, koji iznajmljuju stanove od svojih državnih poslodavaca da zadrže stan ili kuću nakon što napuste radno mjesto. Oni sad mogu tu imovinu da prepišu na svoje ime i da ga čak ostave u nasljedstvo djeci ili porodici.
Hiljade Kubanaca moći će da iskoriste ovu uredbu, među njima porodice vojnih lica, radnici šećerana, građevinski radnici, učitelji i ljekari.
Raširena pojava u životu Kubanaca bila je život u državnim stanovima i kućama, koje su provobitno urađene za određeni profil radnika. Prema jednom zakonu iz 1987. godine predviđa se prebacivanje imenovine na ime stanara, ali ova nova mjera će zakonski da legalizuje njihov status.
“Ovim se legalizuje ničija zemlja”, kaže Oskar Espinoza Čepe, ekonomista i kritičar vlade, dodajući da će to mnogim ljudima olakšati život i smanjiti birokratiju.
Čepe, koji je bio u zatvoru 2004. godine, ali kasnije oslobođen zbog zdravstvenih razloga, kaže da će ova mjera dati ljudima više slobode da prodaju svoje kuće i možda iznajme sve dok plaćaju porez.
Prema zakonu, Kubanci ne mogu prodavati kuće nikome osim vladi, ali mogu da ih zamijene uz dozvolu vlade, a to je proces koji može da traje godinama.
Neimenovani zvaničnici Nacionalnog stambenog instituta kažu da je ovo samo početak stambenih reformi i da će hiljade ljudi osjetiti ovaj potez vlasti.
Kuba, koja im 11,2 miliona stanovnika, ima veliki problem sa stambenim prostorom, koji je nedovoljan.
Zvaničnici kažu da je potrebno najmanje pola miliona kuća ili stanova da bi riješili taj problem, dok kritičari tvrde najmanje jedan milion.
Državna televizija javila je da će vlada ukinuti restrikcije plata, čime se omogućava državnim zaposlenicima da zarade koliko mogu.
Ova mjera znači ukidanje limita na platu, koji je trebao da promoviše socijalnu i ekonomsku jednakost.
“Po prvi put jasno i precizno je rečeno da plata nema limit i da će gornja granica zavisiti od produktivnosti”, kaže ekonomski analitičar Arijel Terero.
Rajmundo Navaro, državni sekretar sindikata ocijenio je ovaj potez vlade da ukine limit na plate kao “korak ka prilagođavanju sadašnjici” i priznanje da se ne može jedna osoba plaćati kolektivno, već prema onome koliko sama zaradi.
“Plate na Kubi značajno su smanjene za radnike. Ova rezolucija pokušaće da reorganizuje plate da stimuliše radnike na osnovu principa socijalizma, svakome prema doprinosu proizvodnji”, rekao je on agenciji AP.
Država kontroliše više od 90 odsto privrede i dok većina Kubanaca ima besplatno školovanje, zdravstvenu zaštitu i subvencionirano snabdijevanje hranom prosječna plata je oko 20 američkih dolara mjesečno.
Od kada je postao predsjednik Raul Kastro je, takođe, ukinuo zabranu posjedovanja mobilnih telefona na lično ime, boravka u turističkim hotelima i kupovinu di-vi-di plejera, kompjutera, kao i kuhinjskih aparata.
Raul Kastro je priznao da su plate previše male da se od njih živi i najavio poboljšanja u tom smislu.