NJUJORK, Na Wall Streetu je u četvrtak S&P 500 indeks potonuo 2,5 odsto, što je njegov najveći dnevni pad od novembra prošle godine, jer je ulagače uznemirila najava povlačenja Feda s finansijskih tržišta.
S&P 500 indeks potonuo je 2,50 odsto, na 1.588 bodova, dok je Dow Jones skliznuo 353 boda, ili 2,34 odsto, na 14.758 bodova, a Nasdaq indeks 2,28 odsto, na 3.364 boda.
Svih 10 sektora S&P 500 indeksa zabilježilo je juče pad za više od 1 odsto, pri čemu je na vrijednosti izgubilo 94 odsto akcija kojima se trguje na Wall Streetu.
Oštar pad cijena akcija drugi dan zaredom posljedica je uznemirenosti ulagača nakon što je u srijedu predsjednik američke centralne banke Ben Bernanke kazao da bi Fed do kraja godine mogao početi smanjivati podsticajne monetarne programe, a do polovine iduće godine i sasvim ih ukinuti, ako ekonomija bude dovoljno snažna.
Ti programi kupovine državnih i hipotekarnih obveznica u vrijednosti od 85 milijardi dolara mjesečno dugo su podsticali rast cijena akcija, koje su u maju dostigle najviše nivoe u istoriji. Stoga se ulagači plaše korekcije cijena na niže, ako tržište izgubi tu podršku.
Na pojačano povlačenje ulagača s tržišta ukazuje velik obim trgovanja. Na Wall Streetu, NYSE MKT-u i Nasdaqu vlasnika je juče zamijenilo 9,29 milijardi akcija, dok prosječan dnevni obim u ovoj godini iznosi 6,36 milijardi.
„Novac s tržišta povlače ulagači koji su uvjereni da iza snažnog rasta cijena akcija od početka godine stoje samo Fedovi programi kupovine obveznica. Prerano je za zaključke da li ovaj pad cijena predstavlja priliku za kupovinu ili će se slabljenje tržišta nastaviti“, kaže David Joy, strateg u kompaniji Ameriprise Financial.
Na nesigurnost ulagača ukazuje i skok VIX ‘indeksa straha’ Čikaške berze opcija za više od 20 odsto, zbog čega je po prvi put ove godine preskočio nivou od 20 bodova. To pokazuje da ulagači pojačano osiguravaju svoje akcionarske portfelje od mogućeg daljeg pada cijena.
S&P 500 indeks juče je prvi put od početka maja zaronio ispod psihološki važnog nivoa od 1.600 bodova, dok je drugi put ove godine pao ispod 50-dnevnog pomičnog prosjeka. Nastavi li kliziti ispod te tehnički važne granice, to bi moglo dodatno ojačati prodajne pritiske.
Nakon najave povlačenja Feda s tržišta, a većina analitičara smatra da će taj proces započeti u septembru, ulagačima preostaje nada da će američka ekonomija do tada postići čvrst, samoodrživ rast, zbog čega mu podsticaji ne bi ni trebali.
„Fedova monetarna politika i dalje je popustljiva, a da li će je centralna banka zaoštriti, zavisi o makroekonomskim podacima. Ne smije se zaboraviti da će glasanje čelnika Feda o smanjenju podsticajnih mjera istovremeno biti glasanje u povjerenje u tržište i ekonomiju, što je dobra vijest. Zbog toga ovakav oštar pad cijena akcija možda nije opravdan“, kaže Joy.
Ulagače su juče pokolebali i podaci o slabljenju kineske industrijske aktivnosti, što pokazuje da se usporava rast druge po veličini svjetske ekonomije.
Fedova najava smanjenja podsticajnih monetarnih programa i slabljenje kineske ekonomije izazvali su juče pad cijena akcija na svim najvećim svjetskim berzama. MSCI indeks svih svjetskih berzi potonuo je 3,7 odsto, što je njegov najveći dnevni pad u 19 mjeseci.
Pritom su i na evropskim berzama cijene akcija oštro pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 2,98 odsto, na 6.159 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 3,28 odsto, na 7.928 bodova, a pariški CAC 3,66 odsto, na 3.698 bodova. Hina