BANJALUKA, Tržište osiguranja u RS u prvom polugodištu bilježi ukupni rast obračunate premije od oko osam procenata u odnosu na isti lanjski period prvenstveno na krilima snažne ekspanzije filijala osiguravajućih kuća sa sjedištem u FBiH.
Vrijednost ukupne fakturisane premije na tržištu osiguranja RS za prvih šest mjeseci iznosila je 66 miliona KM od čega su “domicijelna” društva ostvarila 57,6 miliona KM, što je blagi napredak od 1,6 odsto,
Filijale osiguravajućih kuća iz FBiH koje posluju na prostoru RS su, pak, uduplale premiju, sa 4,2 na 8,4 miliona KM, čime su u proteklih godinu dana povećale svoj tržišni udio u RS sa sedam na 13 odsto.
Najuočljivija razlika u poslovanju “domicijelnih” i “pridošlih” društava vidi se kod dominantnog obaveznog osiguranja od auto-odgovornosti u kojem su poslovnice kuća iz FBiH zabilježile skok premije za impresivna 4,3 puta, doduše sa vrlo niske osnovice, sa 0,7 na 3,7 miliona KM. Društva iz RS su istovremeno u tom segmentu doživjela pad fakturisane premije i to za 3,8 odsto, na 38,4 miliona KM.
Posmatrajući zbirno, premija obaveznog auto-osiguranja je ostvarila rast od 3,7 odsto, na 42,2 miliona KM.
Stručnjaci ukazuju na pozitivnu tendenciju snažnijeg rasta premije neobaveznih osiguranja, prvenstveno životnog koje je u periodu januar – jun poraslo za 22 odsto, na pet miliona KM. Tu treba dodati i uzlet osiguranja od “ostalih šteta na imovini” (provalne krađe, lomovi stakala i mašina) za 72 odsto, na 4,3 miliona KM, i kasko osiguranja vozila sa rastom od 21,7 odsto, na 5,6 miliona KM.
Među značajnije zastupljenim vrstama proizvoda nalazi se i osiguranje imovine od požara i prirodnih sila, ali sa ispodprosječnim rastom od 5,7 odsto, na 3,7 miliona KM, i osiguranje nezgode koje jedino bilježi pad i to za 7,5 odsto, na oko 3,7 miliona KM.
Ognjen Aleksić, predsjednik Sekcije za osiguranje u Udruženju ekonomista RS – SWOT, kaže da su polugodišnji rezultati na tržištu RS ohrabrujući nakon prošlogodišnje stagnacije uslovljene uglavnom ekonomskom krizom.
“Tržište RS u dosadašnjem dijelu godine raste po većoj stopi od okolnih. Pozitivno je, takođe, što se bilježi rast neobaveznih vidova osiguranja, što može biti znak da polako sazrijeva svijest građana o potrebi osiguranja imovine”, kazao je on.
Napredak u oblasti životnog osiguranja, prema njegovom mišljenju, najvjerovatnije je podstaknut sve češćim ukazivanjima stručnjaka na postojeći preopterećeni penzijski sistem zbog čega je dio građana potražio nove načine štednje za treće životno doba.
“Zabrinjavajući je podatak o padu premije osiguranja od nezgode, što se mahom odnosi na kolektivno osiguranje radnika. Tu, međutim, ne mislim da su poslodavci otkazivali sklopljene polise, već su tražili najjeftnije, čime, opet, treba da se pozabavi Inspekcija rada”, naglašava Aleksić.
Veselin Petković, direktor “Grawe osiguranja” iz Banjaluke, društva koje se bavi isključivo životnim osiguranje, kaže da je, uprkos statističkim pomacima, na tržištu i dalje uveliko izražen uticaj krize.
“Građani i ove godine otkupljuju polise, raskidaju ugovore, dok je nove ugovore teško zaključiti, što je razumljivo, jer se mnogi zaposleni bore da zadrže radna mjesta i plate. Uprkos tome, ‘Grawe osiguranje’ je nekako uspjelo povećati polugodišnju premiju za 6,6 odsto i ostvariti dobit od 120.000 KM”, ističe Petković.
Komentarišući suprotna poslovna kretanja između osiguravajućih kuća iz dva entiteta, prije svega u obaveznom auto-osiguranju, Petković je izrazio uvjerenje da je to uglavnom posljedica damping cijena pojedinih filijala federalnih društava.
“Filijale iz FBiH iskorištavaju to što društva iz RS nastoje poštovati potpisani Sporazum o jedinstvenom premijskom sistemu, pa nude nedozvoljene niže cijene u auto-odgovornosti”, tvrdi Petković.
Tržište osiguranje RS
• +8,2 % – ukupni rast
• +3,7% – obavezno auto-osiguranje
• +22% – životno
• +21,7 – kasko
• +72% – krađe, lomovi
• -7,5% – nezgoda Nezavisne novine