BIJELJINA, Određeni politički krugovi u Federaciji BiH (FBiH) svjesno vode taj entitet u finansijski krah da bi na krilima teškog finansijskog stanja izdejstvovali radikalne izmjene Ustava BiH, što je samo po sebi totalno besmisleno, smatra Perica Rajčević, poslanik SNSD u Narodnoj skupštini Republike Srpske (RS) i član parlamentarnog Odbora za privredu i finansije. Rajčević je upozorio da bi RS, koja je ispunila sve zadate uslove Svjetske banke za kredit od 100 miliona evra, u slučaju da FBiH ne ispuni planirane reforme, ponovo mogla da postane talac Federacije, koja u mnogim slučajevima “postaje kamen oko vrata Srpskoj”.
“Potezi koji se prave u FBiH nemaju nikavo ekonomsko opravdanje ni logiku. Federacija BiH je već nekoliko godina u deficitu, čak je takvo stanje bilo i kada su se povećavali prihodi od indirektnih poreza. U teškim vremenima to se pojačalo i odrazilo. Pokušava se istrajati na dugoročno neodrživom stavu da se izdvaja za nekakva socijalna davanja za koja nema novca. Sve se svodi na lijepe želje i obećanja”, rekao je Rajčević.
Rajčević navodi da takvo ponašanje vlasti u FBiH treba posmatrati u svjetlu činjenice da je 2010. izborna godina, pa je s obzirom na ponašanje političara evidentno da je predizborna kampanja počela.
Delegat u Domu naroda parlamenta BiH Slobodan Šaraba rekao je da ustavna struktura BiH jeste takva da greške jednog entiteta mogu biti reflektovane na drugi entitet.
“Iako je stanje u RS u protekloj godini bilo nešto bolje, činjenica je da ćemo trpjeti posljedice zbog situacije u Federaciji BiH. To je specifičnost sistema koji je proizvod loših ustavnih rješenja u FBiH. Očekivao sam da će se na nivou BiH pokušati napraviti dogovor koji bi izvukao FBiH iz problema, što se, nažalost, nije dogodilo”, rekao je Šaraba.
Direktor Kancelarije Svjetske banke u BiH Marko Mantovaneli je ranije izjavio da bi BiH mogla da izgubi kredit Svjetske banke u iznosu od 100 miliona evra, ako vlasti u FBiH pod hitno ne ispune uslove, odnosno ne provedu reforme najkasnije do februara ove godine.
Reforme u FBiH prvenstveno se odnose na reviziju prava korisnika boračko-invalidskih naknada, čije je usvajanje, između ostalog, uslov MMF.
Mantovaneli je rekao da će u tom slučaju novac namijenjen za BiH biti preusmjeren u druge zemlje. Srna