BIJELJINA, Fond PIO Republike Srpske upozorio je danas da Federacija BiH nastavlja sa diskriminacijom više od 24.000 penzionera koji ni prema novom federalnom zakonu neće steći pravo na penziju u mjestu gdje je i zarađena.
“Ovim zakonom i dalje je na sceni nastavak podjele i diskriminacije ljudi prema tome da li je neko domicilni, a neko povratnik”, ocjenjuju u Fondu PIO Republike Srpske.
U saopštenju Fonda se navodi da je brojnim penzionerima Srpske imovina u Federaciji potpuno uništena i nemaju gdje da se vrate, a poseban problem su raseljena lica sa prebivalištem u drugim državama kojima isplatu penzija i drugu deceniju vrši Fond PIO Republike Srpske.
Samo u Srbiji je, među 15.000 korisnika prava Fonda PIO Republike Srpske, više hiljada njih koji su svoje pravo ostvarili prije aprila 1992. godine u sadašnjoj Federaciji.
Evropski sud za ljudska prava u Strazburu u slučaju “Duško Karanović protiv BiH” iz 2008. godine i slučaju “Šekerović i Pašalić protiv BiH” iz 2011. godine presudio je da se neisplaćivanjem penzija u Federaciji BiH krše njihova elementarna ljudska i socijalna prava na zarađenu penziju, odnosno vrši diskriminacija na tom planu, pa i diskriminacija na nacionalnoj osnovi.
U presudi iz Strazbura je naglašeno da Republika Srpska ne vrši takvu diskriminaciju.
Izmjenama zakona u Federaciji koji uskoro stupa na snagu navedeno je da povratnici iz Republike Srpske u Federaciju BiH, koji su bili korisnici ostvarenih penzija na teritoriji današnje Federacije BiH do 30. aprila 1992. godine, od dana podnošenja zahtjeva imaju pravo na penziju kod nosioca osiguranja u Federaciji BiH.
U Fondu PIO Republike Srpske navode da ovaj zakon ima ograničavajući i diskriminirajući faktor u stavu u kojem se navodi da pravo mogu ostvariti osobe koje su se vratile u Federaciju i koje su stekle status povratnika u smislu Zakona o raseljenim osobama i povratnicima Federaciju i izbjeglicama iz BiH.
“Suština je da ovaj zakon nije na tragu univerzalnog penzijskog principa da se penzija isplaćuje prema mjestu njene zarade, odnosno mjestu posljednje uplate doprinosa ili gdje je kome, prije ratnih sukoba u BiH, u aprilu 1992. godine i bila isplatna adresa“, upozoravaju iz Fonda PIO Republike Srpske.
U Fondu smatraju da jedino ispravno i pravično zakonsko rješenje treba da glasi da se isplata penzije kod Federalnog zavoda treba omogućiti svim korisnicima koji su to pravo ostvarili do 30. aprila 1992. godine na području sadašnje Federacije BiH, prema navedenim principima.
Republika Srpska je prema podacima iz 2004. godine imala oko 38.000 prijeratnih korisnika, koji su to pravo ostvarili na području sadašnje Federacije. Srna