VAŠINGTON, Uprava federalnih rezervi SAD (Fed) odlučila je da ne mjenja postojeću dvodstotnu baznu kamatu, kao što je većina analitičara prethodno i očekivala, objavljeno je juče u Vašingtonu. U anketi agencije Blumberg, koja je obavljena uoči zasjedanja Fed -a, od 105 anketiranih eksperata njih sto je ocijenilo da američka emisiona banka neće mjenjati osnovnu interesnu stopu.
Prije samo nedelju dana većina analitičara je, međutim, pod utiskom sve veće krize na domaćem i svjetskom tržištu akcija, predviđala da će Fed sniziti baznu kamatu za četvrt odsto, na 1,75 odsto, u pokušaju da ubrizga novi impuls sve tromijoj američkoj ekonomiji.
Odluka rukovodstva Fed – a da ne mjenja ključnu kratkoročnu interesnu stopu može se dovesti u vezi sa nastojanjem ove centralne banke da i tom mjerom poradi na stabilizaciji domaćeg finanisijskog tržišta koje se, usljed bankrota investicione banke “Liman braders”, početkom ove sedmice našlo u predkolapsnom stanju.
Strahovanja od najgoreg dodatno su u utorak pogoršana nakon što je na Vol stritu prostrujala vijest da je i najveća svjetska osiguravajuća kompanija – “Amerikan internešenel grup” (AIG) u kritičnoj finansijskoj situaciji.
Rukovodstvo Fed – a je hitno, na osnovu prethodnog odobrenja vlade i predsjednika SAD Džordža Buša lično, odobrilo kredit od 85 milijardi dolara za spasavanje posrnulog giganta američkog osiguravajućeg biznisa.
Ta odluka, zajedno sa nepromenjenom baznom kamatom Fed – a, trebalo bi, prema ocijeni eksperata, na čije mišljenje se pozivaju svjetske novinske agencije u izveštajima iz Vašingtona, smirujuće da djeluje na inače veoma uzburkano američko i svetsko finansijsko tržište.
Kamatne stope na američkom i drugim najmoćnijim međunarodnim međubankarskim tržištima su početkom ove sedmice naglo uvećane, natjeravši vodeće centralne banke da obave tržišne intervencije velikih razmjera.
Kratkoročna interesna stopa u SAD, na jednodnevne uloge tako je juče, u početnom poslovanju, uvećana na 3,75 odsto, ali je kasnije, nakon što je Fed ubrizgao na domaće kreditno tržište još 50 milijardi dolara radi poboljšanja likvidnosti, opala na dva odsto.
U ponedeljak je kratkoročna kamata na jednodnevne uloge u SAD porasla na “krajnje zabrinjavajućih” šest odsto, dok je u Londonu interesna stopa na jednodnevne dolarske kredite, a prema podacima Udruženja britanskih banaka, porasla na rekordnih 3,33 do 6,44 odsto.
Banka Engleske, koja u Velikoj Britaniji obavlja poslove centralne banke, brzo je intervenisala sa 20 milijardi funti sterlinga, a nakon toga usljedila je i serija tržišnih intervencija drugih moćnih emisionih banaka, uključujući Evropsku centralnu banku sa sumom od 30 milijardi evra i Banku Japana koja je na kreditno tržište ubacila 24 milijarde dolara.
Centralne banke su, prema izveštaju agencije DPA, u protekla dva dana ubacile na kreditno tržište oko 120 milijardi dolara kako bi poboljšale likvidnost, a takođe odobrile i hitne zajmove ugroženim kompanijama da bi ih spasile od bankrota.