SARAJEVO, U Federaciji BiH /FBiH/ okončana je prva faza provođenja Projekta regulatorne reforme, poznatijeg kao “Giljotina propisa”, u okviru kojeg je obavljena seveobuhvatna analiza zakona koji se odnose na smanjenje nelojalne konkurencije i rad inspekcija u FBiH, rečeno je danas u Sarajevu na prezentaciji rezultata dosadašnjeg rada na ovom projektu.
Premijer FBiH Mustafa Mujezinović je rekao da je jedan od ciljeva ovog projekta lakše poslovanje u BiH, odnosno jednostavnija registracije kompanija, uklanjanje dvostrukih oporezivanja privrednih subjekata, ali i čišćenje propisa.
Prema njegovim riječima, u FBiH je potrebno pregledati blizu 1 000 propisa, ustanoviti gdje su nedostaci, napraviti ispravke, te onda te izmjenjene propise uputiti Vladi, a potom i Parlamentu FBiH.
“Vlada FBiH svojim angažmanom treba da doprinese da se ovo desi što prije i da konačan rezultat bude pozitivan, prije svega za privredu BiH”, rekao je Mujezinović, izrazivši nadu da će projekat biti okončan i prije roka od 18 mjeseci.
Šef Kancelarije Svjetske banke u BiH Marko Mantovaneli istakao je da cilj ovog projekta nije ukidanje zakonske regulkative, nego da ona bude efikasnija, odnosno da ne stvara prepreke za poslovanje.
Prema njegovim riječima, već se može govoriti o uštedama od 14 miliona KM, a procjene su da će one uspješnim okončanjem ovog projekta iznositi 50 miliona KM.
Ambasador Švedske u BiH Bose Hedberg rekao je da je cilj ovog projekta da bude povećana konkurentnost BiH i da se privuku investitori.
On je posebno ukazao da, kada je riječ o “Giljotini propisa”, u obzir treba uzeti pozitivna iskustva Republike Srpske.
Regionalni menadžer Svjetske banke za Jugoistočnu Evropu Margo Tomas naglasila je da je potrebna sistemska i sistematska reforma kako bi bili doneseni održivi propisi.
“Nije bitan kvantitet nego kvalitet zakonske regulative”, rekla je Tomas dodajući da je neophodno da propisi budu harmonizovani sa onima u EU.
Direktor Federalne uprave za inspekcijske poslove Ibrahim Tirak kaže da cilj ovog projekta nije da se dođe do propisa koji kažnjavaju, nego da svi privredni subjekti budu ravnopravni i da se svi svojim djelovanjem bore protiv sive ekonomije i crnog tržišta.
Prema njegovim riječima, najveći problem koji sada imaju i poslodavci i inspekcije, su zastarjeli propisi.
On je kao primjer naveo da najstriji važeći propis datira od 1947. godine, iz perioda FNRJ.
Prema odredbama Sporazuma o saradnji, koji su u maju potpisali Vlada FBiH i Međunarodna finansijska korporacija /IFC/, koja je članica Grupacije Svjetske banke, provođenje druge faze ovog projekta predviđa pojednostavljenje i unapređenje administrativnih postupaka na nivou FBiH /izdavanje odobrenja, dozvola, saglasnosti, uvjerenja, rješenja i sl./ čiji je cilj unapređenje klime za poslovanje kroz smanjenje troškova i rizika poslovanja preduzeća u ovom entitetu.
Ovaj projekat zajednički finansiraju Vlada FBiH, IFC i Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju.