BRISEL, Stotine proizvođača mlijeka dovezli su danas traktore u Brisel, uoči početka samita EU, protestujući zbog niskih cijena mlijeka, što je izazvalo saobraćajni haos u i oko grada.
Farmeri iz Francuske, Njemačke, Luksemburga i Holandije zahtijevaju pet odsto manje u kvotama proizvodnje mlijeka za 2009-2010. finansijsku godinu, a što bi, kako se nadaju, povećalo cijene.
Oko 500 traktora učestvovalo je u protestima. Zbog konvoja traktora na tri saobraćajne trake autoputa iz grada Liža, na istoku Belgije u blizini njemačke granice, formirao se red od 12 kilometara.
“Nije riječ o blokadi, ali oni se kreću brzinom od 30 kilometara na čas”, rekao je saobraćajni zvaničnik.
Demonstranti planiraju da “okupiraju“ park u Briselu do petka, a zatim su planirali dalje proteste.
Evropska komisija, koja nadgleda i reguliše poljoprivrednu politiku za 27 članica bloka, odbacuje ideju da je sistem kvota za mlijeko, koji ističe 2015. godine kriv za niže cijene.
Eksperti komisije očekuje da će proizvodnja mlijeka biti između četiri i pet odsto ispod maksimalnih kvota ove godine.
Komisija je već preduzela izvjesne korake kako bi podstakla tržište mlijeka, uključujući ponovno uvođenje izvoznih subvencija i formiranje privatnih skladišta.
Izvršno tijelo EU je takođe povećalo limite za količine putera i obranog mlijeka u prahu koje mogu biti kupljene i stavljene u javne interventne zalihe kako bi se uklonili viškovi sa tržišta.
Francuska i Njemačka su ranije predočile da su njihovi farmeri teško pogođeni i da žele dalju akciju za podršku cijenama i povećanje prihoda farmera.
Te zemlje žele da rok za interventan otkup putera i obranog mlijeka u prahu u EU, koji ističe krajem augusta, bude produžen u slučaju potrebe i traže da budu povećane subvencije za korišćenje obranog mlijeka u prahu u stočnoj ishrani i subvencije za program besplatnog mliječnog obroka u školama u EU.
U posljednjih nekoliko mjeseci je bar pet članica Unije zatražilo hitnu akciju i odgađanje godišnjeg povećanja kvota, dogovorenog u novembru prošle godine u okviru mini reforme poljoprivredne politike EU, kako bi se omogućio oporavak cijena mlijeka.
Ideju o suspenziji jednoprocentnog povećanja kvote je, međutim, odbacila evropski komesar za poljoprivredu Fišer Bel jer, kako je objasnila, nije spremna za ponovno pokretanje pregovora o mini reformi.
Ona je ranije izjavila da proizvodnja mlijeka u EU tokom finansijske 2009/10. godine treba da ostane na nivou od četiri do pet odsto ispod maksimalne kvote.
“Ovo jasno govori da farmeri treba da shvate da tržišne cijene i njihova struktura troškova, a ne nivo kvota, treba da utiču na donošenje njihovih odluka o proizvodnji”, predočila je Fišer Bel ministrima poljoprivrede EU na sastanku u martu.