NJUJORK, Porota u američkoj saveznoj državi Kalifornija presudila je da njemački hemijski div “Bayer” mora platiti dvije milijarde dolara odštete bračnom paru za koji je utvrđeno da su zbog korištenja herbicida Roundupa oboljeli od raka.
Porota u Ouklendu presudila je u ponedjeljak u korist bračnog para Alve i Alberta Pilioda, oboljelih od Non-Hodgkinovog limfoma, prihvativši njihovu tvrdnju da je bolest povezana s korištenjem “Monsantovog” herbicida na bazi glifosata.
“Bayer” je postupio nemarno budući da nije upozorio na rizike povezane s Roundupom, zaključili su, odredivši kompaniji da bračnom paru isplati dvije milijarde dolara kaznene odštete, te kompenzaciju od 55 miliona dolara.
Supružnici Piliod žive u Livermoru, šezdesetak kilometara istočno od San Franciska, i već 30 godina na svom posjedu koriste sporni proizvod.
Supruzi Alvi 2011. godine dijagnostikovan je Non-Hodgkinov limfom u kostima, dok je suprugu Albertu četiri godine kasnije dijagnostikovan isti tumor na mozgu. To je dosad najveći iznos koji je ova kompanija morala platiti nezadovoljnim potrošačima. Prema navodima “The Guardiana”, ovo je samo još jedna u nizu od 11.000 tužbi zbog Roundupa koje će završiti na sudovima u SAD.
Roundup je ušao u portfolio “Bayerovih” proizvoda nakon prošlogodišnjeg preuzimanja američkog konkurenta “Monsanta” za 66 milijardi dolara.
“Porota je imala uvid u interne dokumente kompanije, koji pokazuju da ‘Monsanto’ od prvog dana uopšte nije zanimalo je li Roundup siguran“, kazao je njihov savjetnik Brent Visner.
Iz “Bayera” su u saopštenju istakli da su razočarani presudom, najavljujući žalbu. Odluku porote nazvali su pretjeranom i neopravdanom, naglašavajući da su sprovedena istraživanja pokazala da su glifosat i Roundup sigurni za ljudsku upotrebu.
To je treći postupak u kojem je “Bayeru” određena isplata odštete zbog “Monsantovih” herbicida na bazi glifosata, ističe BBC.
“Monsanto” je razvio glifosat sedamdesetih godina prošlog vijeka u SAD i taj je sastojak danas u raširenoj upotrebi širom svijeta u suzbijanju korova.
U martu je porota u saveznoj američkoj državi Kalifornija takođe utvrdila da je navedeni herbicid bio ključan faktor u razvoju raka kod Edvina Hardemana, naloživši “Monsantu” da tužitelju isplati 80,3 miliona dolara odštete.
Prva presuda s utvrđenom vezom između raka i Roundupa izrečena je u septembru prošle godine, kada je “Monsantu” naređeno da isplati 289 miliona dolara odštete školskom domaru Divejnu Džonsonu, takođe oboljelom od Non-Hodgkinovog limfoma.
“JOHNSON & JOHNSON” PROIZVODI OD TALKA
No, ovo nije jedinstven slučaj tužbi od milijardu dolara. Naime, američki sud odredio je proizvođaču higijenskih potrepština i lijekova “Johnson & Johnson” (J&J) da plati 4,7 milijardi dolara odštete za 22 žene koje su tvrdile da su zbog upotrebe njegovih proizvoda od talka oboljele od raka jajnika.
Porota u američkoj saveznoj državi Misuri presudila je prošle godine da kompanija mora platiti početnu naknadu od 550 miliona dolara, dodavši povrh toga i 4,1 milijardu dolara odštete.
Tokom šest sedmica suđenja žene i njihove porodice svjedočile su da su oboljele od raka jajnika nakon što su godinama koristile puder za bebe i ostale proizvode od talka.
Njihovi advokati tvrdili su da su u komaniji još od sedamdesetih godina znali da je njihov talk zagađen azbestom, ali nisu upozorili potrošače o rizicima. U J&J pobijali su te tvrdnje, naglašavajući da njihovi proizvodi ne sadrže azbest i da ne uzrokuju rak.
Iz farmaceutskog diva su isticali i da je nekoliko istraživanja pokazalo da je talk siguran, naglašavajući da je presuda proizvod u osnovi nepravednog postupka. Izrazili su razočaranje presudom i najavili žalbu.
Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) naručila je istraživanje raznih uzoraka talka, uključujući J&J. Istraživanje je sprovedeno 2009. i 2010. godine i azbest nije pronađen ni u jednom uzroku.
Tužilac je kazao sudu u Misuriju da su FDA i J&J koristili pogrešnu metodu ispitivanja. Ukupni iznos odštete od 4,7 milijardi dolara najviši je u postupcima s kojima se J&J suočava s tvrdnjama da su njegovi proizvodi prouzrokovali rak.
Trenutno se protiv ovog farmaceutskog diva vodi 9.000 sudskih postupaka u vezi s njegovim poznatim puderom za bebe. Agencije