RIM, Svjetske cijene hrane su u oktobru značajno porasle, usljed zabrinutosti da će klimatski fenomen El Ninjo izvršiti pritisak na zalihe pojedinih namirnica, saopštila je danas Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO).
Cjenovni indeks FAO, koji mjeri mjesečne promjene cijena za korpu proizvoda (žitarica, uljarica, mliječnih proizvoda, mesa i šećera), u oktobru je porastao na 162 poena, što je 3,9 odsto više u odnosu na septembar, kada je taj indeks evidentirao prvi rast za posljednjih godinu i po dana, prenosi portal Market voč.
Prema saopštenju FAO, riječ je o najbržem tempu rasta indeksa od jula 2012. godine, iako su cijene hrane na globalnom tržištu u oktobru ostale 16 odsto niže u odnosu na isti period lani, prenosi agencija Rojters.
Najveći uticaj na rast indeksa je imao FAO-ov indeks cijena šećera, koji je u oktobru porastao 17,2 odsto u odnosu na septembar, usljed bojazni od velikih količina padavina u regionima Brazila, koji su ključni uzgajivači šećera, kao i zabrinutosti u pogledu suša u Indiji i na Tajlandu.
Kako navodi Rojters, FAO je snizio prognozu globalne proizvodnje žitarica za 2015. godinu na 2,530 milijardi tona, što je 1,1 odsto ispod prošlogodišnjeg rekorda, sa prethodno prognoziranih 2,534 milijarde tona.
Ovo tijelo UN-a je, međutim, povisilo prognozu svjetske proizvodnje pšenice za sezonu 2015/2016. godinu na 736,2 miliona tona sa 734,8 miliona tona, navodeći kao razlog bolju žetvu u Evropskoj uniji od očekivane. Tanjug