RIM, Svjetska proizvodnja pšenice će u 2016. godini pasti za 1,4 odsto, prije svega zbog suvog vremena koje će prouzrokovati smanjenje postavljanja zasada tokom zimskog perioda u Ruskoj Federaciji i Ukrajini, prema izvještaju Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).
FAO je u svojoj prvoj prognozi žetve pšenice u svijetu u 2016. godini, procijenio da će ukupna proizvodnja iznositi 723 miliona tona, što je oko 10 miliona tona ispod prošlogodišnje rekordne proizvodnje, navodi se u saopštenju ove organizacije, dostavljenom Tanjugu.
Sa druge strane, Kina i Pakistan će, kako se dodaje, evidentirati gotovo rekordnu žetvu pšenice, uz očekivani oporavak proizvodnje u Indiji.
U najnovijem izvještaju “Ponuda i potražnja pšenice”, FAO je snizio procjenu lanjske ukupne proizvodnje žitarica, na 2.525 miliona tona, zbog novih procjena o proizvodnji pšenice u Indiji i revidiranih podataka o proizvodnji u Islamskoj Republici Iran.
Ukupna proizvodnja pšenice je, kako se navodi u izvještaju, bila za 1,4 odsto niža u odnosu na rekordni nivo iz 2014. godine.
Takođe su snižene projekcije za svjetsku proizvodnju pirinča u 2015. godini zbog razvoja situacije u Aziji, navodi se u saopštenju.
Prema projekcijama FAO, globalne zalihe žitarica će vjerovatno iznositi 636 miliona tona do kraja sezone, koja se završava u 2016. godini, što je gotovo nepromijenjeno u odnosu na ionako visoke zalihe sa početka sezone, ali za 6,2 miliona tona ispod prošlomjesečne prognoze.
Odnos ponude i tražnje žitarica na svjetskom tržištu, ključni pokazatelj bezbjednosti hrane u svijetu, još uvijek je na relativno visokom nivou od 24,7 odsto, navodi Organizacija za hranu UN-a.
Svjetska trgovina žitaricama će, prema očekivanjima FAO, pasti za dva odsto u 2015/2016. godini u odnosu na prethodnu sezonu, zbog smanjenja tražnje za pšenicom i ječmom, što će djelimično neutralisati bolja tražnja za pirinčem. Tanjug