BEOGRAD, U javnom zdravstvu, prema podacima Komore medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara Srbije, zaposleno je 39.853 ovakvih „bijelih mantila“. Iako na birou na posao čeka 9.447 medicinskih sestara sa srednjom i 1.465 sa višom školom, u ovom trenutku gotovo da nema bolnice koja ne kuburi s manjkom ovog kadra.
Problem je najizraženiji u najvećoj i najopterećenijoj zdravstvenoj ustanovi – Kliničkom centru Srbije. Prema analizi uprave, ovdje se radi sa 30 odsto manje srednjeg medicinskog kadra nego što je potrebno.
I u Ministarstvu zdravlja svjesni su ovog problema. Popunjavajući upitnik Evropske komisije, ovo ministarstvo je „priznalo“ da je sa 572 zaposlenih na poslovima zdravstvene njege na 100.000 stanovnika, Srbija čak za trećinu ispod prosjeka EU, koja u odnosu na isti broj stanovnika ima 745 medicinskih sestara i tehničara.
– Nedostatak medicinskih sestara i tehničara najizraženiji je na sekundarnom i tercijalnom nivou zdravstvene zaštite, gdje se i pružaju najkomplikovanije medicinske usluge – kaže Dragan Šašić, direktor Komore. – Prepoznata je potreba za zapošljavanjem ovog kadra, ali problem je novac.
Urgentnom centru KCS, recimo, nedostaje više od 150 medicinskih sestara, a samo u posljednje dvije godine primljeno ih je više od 100. Činjenica je, međutim, da se mlade sestre „ne otimaju“ za radno mjesto u ovoj ustanovi. Radi se mnogo, a plata sestre sa 30 godina radnog staža je oko 35.000 dinara. Iako bi rad u urgentnim službama trebalo da bude „privremen“, gotovo 30 odsto sestara radi u Urgentnom centru od njegovog otvaranja, skoro dvije i po decenije.
– I na kongresima i u stručnoj literaturi preporučuje se da zbog sindroma izgaranja na poslu u urgentnim službama ne bi trebalo da se radi duže od sedam godina – objašnjava Šašić.
Pobjegli kod privatnika
Mladim sestrama i tehničarima mnogo su primamljivije radne knjižice u privatnim zdravstvenim ustanovama, ali privatnici uglavnom traže iskusan kadar. Kod privatnika, prema podacima Komore, radi 16.850 medicinskih sestara i tehničara. Novosti