RIM, Vršilac dužnosti kuvajtskog ministra nafte Mohamad al-Olaim smatra da faktori ponude i potražnje nisu krivi za rast cijena sirove nafte.
“Nivo zaliha trenutno ne utiče na cijenu nafte na svjetskom tržištu”, rekao je Mohamad al-Olaim na marginama energetskog foruma u Rimu, na kome učestvuju zemlje proizvođači nafte, kompanije i zemlje potrošači.
“Ukoliko se ukaže potreba da se poveća proizvodnja članice Organizacije zemalja izvoznica nafte /OPEK/ donijeće odluku o tome”, dodao je on.
Predsjednik Nacionalne naftne kompanije Libije Šokri Ganem rekao je da globalna ekonomija može da izađe na kraj s rastućim cijenama sirove nafte, koje bi naredne sedmice mogle da se popnu i na 120 dolara po barelu.
“Niko od nas nije mislio da nafta može da dostigne 115 dolara po barelu tako brzo, pa bi mogla da dostigne i 120 dolara ove sedmice”, rekao je Ganem uoči početka današnjeg Međunarodnog energetskog foruma u Rimu.
Generalni sekretar OPEK-a Abdulah al-Badri ponovio je juče da nema potrebe da se sastaju zemlje članice ove organizacije na marginama foruma u Rimu, uprkos rastućim cijenama nafte.
Predsjednik OPEK-a Čakib Kelil izjavio je danas nema potrebe za povećanjem proizvodnje, jer je tržište dobro izbalansirano.
“Nema potrebe da OPEK povećava proizvodnju. Bilo kakvo povećanje proizvodnje neće uticati na cijenu nafte jer postoji ravnoteža između ponude i potražnje”, reako je Kelil, prenosi kuvajtska agencija KUNA.
Kelil, alžirski ministar energetike, je u Kuvajtu u sastavu delegacije u pratnji alžirskog predsjednika.
“Mi smo prošle godine povećali proizvodnju i cijene su nastavile da rastu. Ako povećao proizvodnju nećemo naći kupce zbog povećanje cijena”, rekao je on.
On je ipak dodao da OPEK može da poveća proizvodnju na dva miliona barela dnevno.
“Većina povećanja proizvodnje stigla bi iz Saudijske Arabije koja ima mogućnost za povećanje. Zemlje kao što su Alžir, Libija, Venecuela i Nigerija takođe mogu da doprinesu povećanju”, rekao je on.
Kelil smatra da su ekonomska kriza u SAD i pad vrijednosti dolara glavni krivci za rast cijena nafte.
“Kada vrijednost dolara padne za jedan procenat cijene skoče za četiri dolara po barelu”, rekao je Kalil, dodajući da ukoliko dođe do poboljšanja do kraje ove ili početkom naredne godine u američkoj ekonomiji “to bi moglo dovesti do pada cijena nafte”.
U Njujoku je ove sedmica barel nafte dostigao cijenu od 117 dolara, nakon napada na naftovod u Nigeriji, najvećem proizvođaču nafte u Africi.