PODGORICA, Glavni ekonomista Centralne banke Crne Gore (CBCG) Nikola Fabris kaže da „određeno slabljenje evra svakako odgovara Crnoj Gori“.
On, ipak, dodaje da se samim slabljenjem evra neće riješiti pitanje slabe konkuretnosti crnogorskih proizvoda i visokog deficita tekućeg računa platnog bilansa.
„Problem je mnogo kompleksniji i on se ne rješava promjenom kursa”, rekao je Fabris za Radio Slobodna Evropu (RSE) govoreći o uticaju krize evra na Crnu Goru.
On navodi da “je malo vjerovatno, da ne kažem nemoguće da će nestati evro. Jednostavno bi nestanak evra značio i kraj EU, značio bi dalje produbljavanje krize u EU, značio bi veliki gubitak emisione dobiti“.
„EU je pokazala jasnu spremnost da brani evro pripremom evropskog stabilizacionog fonda. Sa druge strane budžetski deficit na nivou evrozone je čak manji od deficita u SAD. Takođe, ako sada pogledamo kurs evra on je za nekih 20 odsto jači u odnosu na dolar ako to poredimo sa trenutkom kada je uveden“, kaže Fabris, prenose agencije.
„Ako bi smo razmatrali hipotetičku situaciju da stvarno dođe do nestanka evra, što je, ponavljam – gotovo nemoguće, svakako kao preventiva u novom zakonu o Centralnoj banci stoji odredba da Crna Gora može emitovati svoju valutu. Znači da, ako bi došlo do takve situacije ta bi odluka bila donijeta. Ipak, smatram da tako nešto nije realno”, tvrdi Fabris.