HONG KONG, Vlasti jednog kineskog grada na jugu pomogle su da se isplati više od 1.000 radnika koji su marširali ka zgradi gradske uprave.
Marš je uslijedio nakon što je iznenada zatvorena fabrika igračaka u kojoj su radili. To je najnoviji slučaj socijalnih nereda koje izaziva pad potražnje za kineskom robom u svijetu.
Radnici očajnički žele da sačuvaju svoja radna mjesta i nastoje da dobiju svoje plate i uobičajene bonuse pred kinesku Lunarnu novu godinu 23. januara, kada većina radnika putuje kućama u udaljena sela širom Kine.
Vlada mjesta Hengli u industrijski najrazvijenijoj provinciji Guangdong isplatila je dvomjesečna primanja za 90 odsto od više od 1.000 radnika, koja su iznosila osam miliona juana (1,3 miliona dolara), rekao je predstavnik gradskih vlasti Ju.
Nije poznato koji su razlozi naveli vlasti da plate radnicima, iako je u prošlosti bilo slučajeva kada su lokalni organi plaćali radnike pošto poslodavci nisu bili u stanju.
Lokalne vlasti u Kini često su voljne da riješe slučajeve socijalnog nezadovoljstva kako bi izbjegle privlačenje pažnje i ljutnje viših vlasti kojima je očuvanje društvene stabilnosti najvažnija stvar.
Ju je rekao da je većina radnika iz fabrike otišla kućama da dočeka Novu godinu pošto su dobili pare.
Radnici su protestovali ispred gradske uprave nakon što je firma Čuang Jing, iz Hong Konga, iznenada zatvorila fabriku igračaka, rekao je jedan radnik. Vlasnici fabrike su u međuvremenu pobjegli, rekao je radnik a potvrdili gradski funkcioneri.
Radnici su rekli da strahuju od zatvaranja fabrike poslije hapšenja izvršnog direktora zbog optužbi za korupciju.
Sve manji izvoz i globalna ekonomska nesigurnost je pogodila veliki broj proizvođača igračaka i drugih proizvođača u Kini. Prema Asocijaciji proizvođača igračaka u Hong Kongu, u Kini je tokom 2011. zatvoreno nekoliko hiljada fabrika igračka, dok je 10 odsto radnika te industrije ostalo bez posla. Dalje na jugu u proizvođačkom centru Šenžen 1.000 radnika u fabrici sanitarnog materijala je štrajkovalo ove nedjelje. Tanjug