BANJALUKA, Fabrici duvana Banjaluka prijeti likvidacija nakon što je ukupni gubitak preduzeća premašio visinu kapitala za više od tri miliona maraka, otkriva izvještaj spoljnog revizora.
Nezavisna revizorska kuća dala je mišljenje sa rezervom na finansijski izvještaj Fabrike duvana za 2010. skrećući pažnju da su ukupne obaveze preduzeća veće od njegove ukupne aktive (gubitak iznad visine kapitala) za oko 3,15 miliona KM.
Preduzeće je, naime, lani povećalo gubitak za 1,9 miliona KM, čime je kumulirani finansijski minus dostigao 10,2 miliona KM, dok kapital fabrike iznosi sedam miliona.
Revizor ukazuje da je preduzeće po zakonu dužno da vrijednost neto kapitala stalno održava iznad minimalnog nivoa od 50.000 KM, napominjući da je u suprotnom dužno da to obezbijedi u roku od šest mjeseci.
“Ukoliko akcionarsko društvo ne postupi po navedenim odredbama zakona, otvara se postupak likvidacije”, upozorava spoljni revizor.
U poslovnom izvještaju Fabrike duvana za prošlu godinu navodi se da su ukupne obaveze preduzeća dostigle 19,2 miliona KM, što je 12 odsto više nego godinu prije. Poslovni prihodi oboreni su za 20 odsto i iznosili 17 miliona.
Fabrika je lani smanjila godišnju proizvodnju cigareta za 18 odsto, na oko 638 tona cigareta, dok je prodaja cigareta pala za 21 odsto, na 624 tone. Iskorištenost kapaciteta preduzeća iznosi svega 42,5 odsto.
Radnici i mali akcionari ove nalaze doživljavaju kao potvrdu njihovih stalnih ukazivanja da većinski vlasnik, firma “Antonić Trade”, Fabriku duvana gura u sunovrat radi pokretanja stečaja i namirenja svojih “naduvanih” potraživanja. Oni su uvjereni da se “završni udarac” jedinom proizvođaču cigareta u RS sprema nakon novembra, kada “Antonić Tradeu” ističe i posljednja obaveza iz privatizacionog ugovora.
Miroslav Marinković, predsjednik Sindikata Fabrike duvana, izrazio je zabrinutost zbog revizorskih nalaza, zatraživši od nadležnih institucija da se pozabave agonijom preduzeća.
“Sindikat će svim dozvoljenim sredstvima zaštititi imovinu Fabrike duvana i radna mjesta njenih radnika”, istakao je Marinković.
Nebojša Antonić, vlasnik firme “Antonić Trade”, kaže da imaju problema u poslovanju, ali negira da planira stečaj i likvidaciju Fabrike duvana.
“Ma kakav revizor, pustite vi njegov izvještaj, to je njegova stvar. Bitno je u vremenu ovakve krize obezbijediti da radnici dobijaju platu i da fabrika radi”, kaže Antonić.
On ističe da je njegova firma glavni povjerilac Fabrike duvana i da neće pokretati stečaj, već da će zakonske uslove u pogledu visine kapitala ispuniti konverzijom svojih potraživanja u kapital u iznosu od 4,77 miliona KM i planiranom dokapitalizacijom.
Na pitanje zbog čega takve odluke nisu predložene već za iduću sjednicu Skupštine akcionara preduzeća 30. juna, Antonić je rekao da su “imali prečih stvari”.
Zlatibor Koljančić, predsjednik Udruženja malih akcionara Fabrike duvana, ubijeđen je da Antonić samo kupuje vrijeme do isteka privatizacionog ugovora.
“Dok gubitak Fabrike duvana dostiže 10 miliona KM, firma ‘Antonić Trade’ posluje sa profitom”, ističe Koljančić pozivajući institucije RS da pod hitno raskinu ugovor o privatizaciji preduzeća.
Lider malih akcionara je i od Okružnog privrednog suda zatražio da što prije zakaže ročište po tužbi kojom osporavaju legalnost prošlogodišnje vanredne sjednice Skupštine akcionara na kojoj su izabrani novi rukovodni organi preduzeća. Nezavisne novine