LONDON, Na svjetskim valutnim tržištima prošle je sedmice kurs evra oštro pao jer evrozoni prijeti deflacija, dok je dolaru podršku pružila odluka američke centralne banke o daljnjem smanjenju poticajnih monetarnih mjera.
Kurs evra prema američkoj valuti potonuo je prošle sedmice 1,4 odsto, na 1,3485 dolara, najniži nivo od kraja novembra.
Evro je oslabio i prema jenu, pa mu je cijena pala 1,6 odsto, na 137,60 jena, takođe najniži nivo u dva mjeseca.
I dolar je oslabio prema jenu, za 0,2 odsto, na 102,05 jena.
Evro se pod snažnim pritiskom našao u petak, nakon što je Evrostat objavio da je inflacija u evrozoni u janurau pala na 0,7 odsto, što je ponovno izazvalo strahovanja od deflacije.
U uslovima tako niske inflacije Evropska centralna banka je u novembru neočekivano snizila ključne kamatne stope na rekordno niskih 0,25 odsto.
U ECB-u su zacrtali godišnju stopu inflacije od oko dva odsto, a kako su šanse vrlo male da se u skorije vrijeme približi tom nivou, sve su glasniji pozivi centralnoj banci da preduzme agresivnije poteze. Kako se očekuje da će ECB dodatno olabaviti ionako labavu monetarnu politiku, evro se našao pod pritiskom.
“Sada su uistinu velike šanse da će čelnik ECB-a Mario Draghi uvesti neke vanredne mjere kako bi se otklonila opasnost od deflacije”, kaže Luke Bartholomew, analitičar u kompaniji Aberdeen Asset Management.
S druge strane, dolaru je podršku pružila američka centralna banka, koja je prošle sedmice, po drugi puta u dva mjeseca, smanjila programe kupovine obveznica za daljnjih 10 milijardi dolara, na 65 milijardi mjesečno.
Pozitivno je na dolar uticao i podatak o rastu američkog bruto domaćeg proizvoda za 3,2 odsto u četvrtom lanjskom tromjesečju. Snažan rast privrede znači da bi Fed mogao nastaviti sa smanjenjem podsticaja, što povećava privlačnost američke valute.
Međutim, postupno smanjenje Fedovih podsticaja pritisnulo je valute s višim prinosom, povezane s većim rizikom, poput turske lire i južnoafričkog randa, ali i niza drugih zemalja u razvoju.
Monetarne vlasti Turske i Južne Afrike povećale su kamatne stope kako bi zaustavile odljev stranog kapitala i umanjile pritisak na njihove valute. To zasad nije dalo značajnijih rezultata.
Zbog toga ulagači traže sigurnija utočišta za svoj kapital, pa je prošle sedmice ojačala japanska valuta koja, doduše, nosi manje prinose, ali se smatra sigurnijom investicijom u nesigurna vremena. Hina