NJUJORK, Na svjetskim su berzama cijene akcija prošle sedmice porasle, drugu sedmicu zaredom, što se zahvaljuje boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima američkih kompanija i poruci Feda da će dodatno olabaviti monetarnu politiku ako to bude potrebno.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošle sedmice porastao 1,5 odsto, na 13.228 bodova, dok je S&P 500 skočio 1,8 odsto, na 1.403 bodova, a Nasdaq indeks 2,3 odsto, na 3.069 bodova. Za S&P 500 indeks to je najveći tjedni skok od marta, a za Nasdaq od februara.
Početak sedmice nije nagovještavao takav rasplet događaja. U ponedjeljak su cijene akcija na svjetskim berzama oštro pale, nakon podataka o padu aktivnosti u proizvodnom i uslužnom sektoru evrozone na najniži nivo u pet mjeseci, što pokazuje da se privreda tog bloka suočava sa dubljom recesijom nego što se mislilo.
„Postaje jasno da je evrozona u recesiji i to je razlog brige. Da bi se izvukli iz dužničkih problema, potreban vam je rast privrede, a do toga još nismo došli“, kaže Hank Smith, direktor u kompaniji Haverford Trust.
Ipak, recesija i dužnička kriza u evrozoni ubrzo su pale u drugi plan, zahvaljujući boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima kompanija, kao što su Apple, Amazon, AT&T, 3M itd.
Ulagači mogu biti vrlo zadovoljni sezonom kvartalnih poslovnih rezultata. Dosad je izvještaj objavilo oko 57 odsto kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, a pritom su rezultati njih 72,8 posto nadmašili očekivanja analitičara. Prosječan rast dobiti kompanija iznosio je 7,2 odsto, dok se očekivao rast od 3,2 odsto.
„Dosad su brojke prilično dobre, što nas raduje, ali moraćemo pričekati kraj sezone poslovnih rezultata kako bismo donijeli konačnu ocjenu“, kaže David James, potpredsjednik u kompaniji James Investment Research.
Predsjednik Feda Ben Bernanke u srijedu je dodatno ohrabrio ulagače, kazavši da centralna banka neće oklijevati s uvođenjem nove runde kupovine državnih obveznica, ako to bude potrebno kako bi se smanjile kamate na kredite i tako potaknuo rast privrede.
U saopštenju čelnika centralne američke banke, nakon njihove dvodnevne sjednice, istaknuto je, pak, kako se rekordno niske ključne kamatne stope neće povećavati barem do kraja 2014. godine, te kako se očekuje nešto ubrzaniji rast.
Fed procjenjuje da će u ovoj godini privrede porasti između 2,4 i 2,9 odsto, dok je prije očekivao rast od 2,2 do 2,7 odsto.
I pored toga , na tržištu nije vladala euforija jer ulagače zabrinjava usporavanje rasta najvećih svjetskih privreda i dužnička kriza u evrozoni.
Nakon rasta od tri odsto u posljednjem lanjskom kvartalu, u prvom tromjesečju ove godine američka je privreda ojačala samo 2,2 odsto, manje od očekivanih 2,5 odsto.
Ulagače zabrinjava i zastoj na američkom tržištu rada. Broj novih zahtjeva za pomoć nezaposlenima pao je prošle sedmice1.000, na 388.000, dok se očekivao pad na 375.000.
„U ovakvoj situaciji možete biti oprezni, ali ne i pesimistični. Makroekonomski podaci u posljednje vrijeme ne oduševljavaju, ali sa drugih frontova stiže puno dobrih vijesti“, kaže Jeffrey Saut, strateg u kompaniji Raymond James Financial.
I na evropskim su berzama prošle sedmice cijene akcija porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,01 odsto, na 5.777 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,75 odsto, na 6.801 bod, a pariški CAC 2,44 odsto, na 3.266 bodova.
Na Tokijskoj je berzi, Nikkei indeks prošle sedmice oslabio 0,43 odsto, na 9.520 bodova. Hina