BRISEL, Izvještaji o porastu njemačke industrijske proizvodnje u drugom kvartalu i umjerenom povećanju italijanskog privrednog rasta, predstavljaju nova svedočanstva da je zona evra u fazi oporavka, s tim što ima razlika od zemlje do zemlje, ocjenjuju analitičari.
Procjena Banke Španije da je domaća ekonomija u drugom kvartalu bilježila rast od anemična 0,2 odsto, ukazuje na razliku koja postoji između najjačih privreda EU i država koje su u zaostatku, prenosi Rojters.
Neki ekonomisti strahuju da će zbog uvođenja mjera španske vlade za smanjenje domaćeg duga, privreda te zemlje pred kraj 2010. ponovo biti u opadanju.
Reuters prenosi da je rast italijanskog BDPa u drugom kvartalu za 0,4 odsto u odnosu na prethodni, niži od očekivanog prosjeka za cjelokupnu zonu evra od 0,6 odsto ili više. Osim toga, činjenica da do rečenog nivoa italijanskog rasta BDP-a dolazi poslije izuzetnog opadanja tokom recesije, ukazuje da će oporavak biti spor, procjena je Djade Djani iz Citygroupa.
Njemačka industrijska proizvodnja je u junu bilježila pad od 0,6 odsto, ali zahvaljujući znatnom rastu tokom aprila i maja, njen ukupni rast u drugom kvartalu dostiže 5,4 odsto. To je najveći tromjesečni porast od ponovnog ujedinjenja te zemlje 1990. godine.
Jean Claude Trićet, predsjednik Evropske centralne banke (ECB), smatra da je ukupni privredni rast zemalja iz zone evra u drugom ovogodišnjem kvartalu bio “izuzetan”, ali računa na usporavanje narednih mjeseci jer će mjere štednje koje uvode vlade tih država početi da uzimaju danak.
Inače, juče objavljeni francuski podaci o trgovinskom deficitu ukazuju da je zdravlje kineske ekonomije od sve veće važnosti za svijet.
Francuski trgovinski deficit je u junu smanjen više nego što je očekivano, zahvaljujući najvišem nivou izvoza za gotovo dvije godine, čemu je najviše doprinjeo rast trgovinske razjmene s Kinom.