BRISEL, Zona evra i dalje je u dubokoj recesiji, a njemačka i francuska privreda, u koje se polažu najveće nade, daleko su od napretka – Francuska je u sve većim problemima, a Njemačka sporo napreduje.
Nade u skorije prevladavanje finansijske krize u zoni evra obično se vezuju za dvije ključne ekonomije – njemačku i francusku.
Pretpostavlja se da, zajedno, one mogu da izvuku problematične zemlje i one države kojima za sada polazi za rukom da izbjegnu veći ekonomski pad.
Ali, ove nade u skorije vrijeme neće biti ostvarene. Tempo napretka njemačke ekonomije je minimalan, a francuska, umjesto spasavanja drugih – sama klizi u recesiju, pokazuju najnoviji podaci.
Glavna karakteristika recesije jeste smanjenje unutrašnjeg bruto proizvoda dva kvartala zaredom. U Francuskoj se to već desilo.
Smanjenje unutrašnjeg bruto proizvoda u Francuskoj dva kvartala zaredom fiksirano je prvi put za sve vrijeme finansijske krize u EU. Preračunato na godišnji tempo – francuska ekonomija nazaduje za 0,4 odsto. Još brže se smanjuje priliv investicija – za 0,9 odsto.
Smanjenje priliva kapitala najopasnija je tendencija. Nije riječ samo o gubitku vjere finansijskih centara u ekonomsku perspektivu EU i zonu evra, već i o deficitu slobodnih sredstava za prevladavanje krize.
Eksperti smatraju da će recesija u zoni evra biti dugotrajnija i dublja nego što se pretpostavljalo ranije.
Evropska centralna banka predviđa pad ekonomije zone evra u tekućoj godini za 0,5 odsto, a Evropska komisija prognozira pad od 0,4 odsto.