PARIZ, Privredni rast u evrozoni dobija na zamajcu, dok u Kini usporava, prema juče objavljenim podacima Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
“Signali pozitivnog zaokreta u privrednom rastu, koji su registrovani kao privremeni u Italiji i Francuskoj u martu, sada su potvrđeni”, navodi se u saopštenju OECD-a, a prenosi agencija Frans pres.
Najnoviji OECD-ov kompozitni indeks vodećih ekonomskih indikatora (CLI), dizajniran da signalizira prekretnice u ekonomskim aktivnostima u odnosu na trend, takođe je ukazao na pozitivan zaokret u pogledu privrednog rasta Njemačke.
U saopštenju OECD-a, koji pruža ekonomske analize i savjete za svoje 34 članice, navodi se da su perspektive rasta u čitavoj zoni OECD-a sada stabilne, kao i u SAD, Britaniji i Japanu.
Najnoviji podaci će, kako ocjenjuje Fran pres, vjerovatno donijeti predah Evropskoj centralnoj banci (ECB), koja je nedavno lansirala program otkupa državnih obveznica, vrijedan 1,1 bilion evra, s ciljem podsticanja usporenog privrednog rasta i sprečavanja deflacije u evrozoni.
Francuska i Italija su prije izvjesnog vremena izazvale veliku zabrinutost u evrozoni, nakon što je privreda Italije u prošloj godini pala za 0,3 odsto, a Francuska registrovala skroman rast od 0,4 odsto.
Za ovu godinu, vlade dvije države očekuju daleko bolje rezultate, pa se tako Francuska nada rastu od 1,0 odsto, a Italija rastu od 0,7 odsto.
OECD-ov indeks je, međutim, ukazao na usporavanje rasta u Kini i Kanadi.
Kina, koja nije članica OECD-a, dugo je vremena bila ključni pokretač globalnog rasta, ali se u posljednjih nekoliko godina suočila sa velikim usporavanjem, dok je u prošloj godini registrovala rast od 7,4 odsto, što je najlošiji rezultat od 1990. godine. Tanjug