BRISEL – Više od 10 evropskih režisera pozvali su Evropsku uniju da reguliše velike striming platforme kao što su Netfliks i Amazon. Oni su u pismu evropskom komesaru Tijeriju Bretonu istakli da bi, ukoliko ne bude zaštićena, evropska kultura mogla da postane “kolonija”, a da Evropa bez svoje kulture neće preživjeti.
Grupa filmskih autora koju predvodi španski režiser Pedro Almodovar i dvostruki dobitnik Zlatne palme Belgijanac Luk Darden tražili su sastanak sa komesarom EU za unutrašnje tržište Bretonom.
Među potpisnicima su i rumunski režiser Kristijan Munđu, takođe dobitnik Zlatne palme i oskarovci Kosta Gavras i Klod Leluš.
U pismu objavljenom 17. juna oni upozoravaju da će Evropa biti svedena na “koloniju” SAD i Kine ako njena kultura ne bude zaštićena od “neevropskih digitalnih giganata”.
“Amerika je razumjela te kulturne i ekonomske uloge kada je nametnula svoje filmove drugim zemljama Maršalovim planom” posle Drgog svjetskog rata“, napisali su režiseri u pismu Bretonu.
Ali danas, Gugl, Amazon, Fejsbuk, Epl i Netfliks (zajedno poznati kao GAFAN), postali su “hiljadu puta moćniji”.
Mjere ograničenog kretanja tokom pandemije korona virusa “omogućile su im da postanu bogatije nego ikad, dok su druge zemlje i njihove industrije (zabave) propale, istakli su režiseri.
“Izbegavanjem poreza, GAFAN kompanije su veoma malo doprinijele finansiranju bolnica, obrazovanja i svih vitalnih aparata evropskih demokratija“, navodi se u pismu.
Režiseri su pozvali EU da bude hrabra i da uvede stroge propise i “odgovarajuće sankcije” i da spriječi da filmski autori budu utjerani na “uske puteve koje određuju platforme i njihove velike analitike podataka”.
U pismu se podsjeća da su odluku EU o uvođenju pravila poznatog kao “kulturni izuzetak” iz 1990, po kojem se filmovi i audio-vizuelna djela tretiraju različito od drugih komercijalnih proizvoda, do sada usvojile 183 zemlje.
Južnokorejski film “Parazit”, koji je osvojio Oskara za najbolji film i Zlatnu palmu na Kanskom festivalu, živi je dokaz kako je takva politika djelovala.
Brisel je počeo da radi na rješenjima kako da bolje reguliše tehnološke gigante, a do kraja godine bi Evropska komisija trebalo da donese nove propise o digitalnim servisima.
EURACTIV.com