BERLIN, Evropski lideri upozorili su na tešku godinu pred nama, dok mnogi ekonomisti najavljuju recesiju 2012.
Francuski predsjednik Nikola Sarkozi rekao je da kriza nije gotova, dok je italijanski predsjednik Đorđo Napolitano pozvao na nove žrtve i odricanja.
Sarkozi je dodao da su potrebne strukturalne promjene privrede da bi se obnovio privredi rast, javlja Bi-Bi-Si.
“Znam da su životi mnogih od vas, nakon dvije teške godine, još jednom stavljeni na probu”, rekao je on u obraćanju naciji.
Sarkozi će se sastati sa njemačkim kancelarom Angelom Merkel početkom januara radi novog sporazuma EU o fiskalnoj uniji.
Njemački kancelar Angela Merkel rekla je da se Evropa suočava sa “najgorim testom u posljednjih nekoliko decenija”, ali da se Evropa sve više ujedinjuje u dužničkoj krizi.
U televizijskom obraćanju naciji ona je rekla da uprkos “relativno dobroj ekonomskoj situaciji u Njemačkoj naredna godina biće mnogo teža nego 2011.
Ona je branila evro rekavši da je “olakšao svakodnevni život i naša ekonomija je jača i zaštićena od nečega mnogo goreg tokom finansijske krize 2008.
Italijanski predsjednik Napolitano apelovao je da ljudi načine žrtve i spriječe “finansijski kolaps Italije”.
“Žrtve su neophodne da osiguraju budućnost mladih ljudi, to je naš cilj i obaveza koju ne možemo da izbjegnemo”, rekao je on.
On je dodao da nijedna socijalna grupa danas ne može izbjeći obaveze u smislu sređivanja javnih finansija kako bi se spriječio kolaps Italije.
“Žrtve neće biti uzaludne, posebno ako opet dođe do privrednog rasta”, rekao je Napolitano.
Privredni rast u Evropi je u zastoju jer je dužnička kriza prisilila vlade da smanje potrošnju, ocjenjuje Bi-Bi-Si.
Grčki premijer Lukas Papademos upozorio je na tešku godinu 2012.
“Moramo da odlučno nastavimo sa našim naporima kako naše žrtve ne bi bile uzaludne”, rekao je on u obaraćanju naciji.
Njegova vlada uvela je teške mjere štednje kako bi osigurala da Grčka dobije međunarodnu pomoć.
U međuvremenu, vodeći ekonomisti čije je mišljenje zatražio Bi-Bi-Si kažu da će se recesija vratiti u Evropu u prvoj polovini 2012.
Troškovi zaduživanja za neke zemlje evrozone, uključujući Italiju i Španiju, porasli su posljednjih mjeseci jer se zajmodavci plaže da vlade neće moći da vrate ranije uzete pozajmice. BBC