BEOGRAD, Čak dvije trećine evropskih private equity fondova i ostalih venture capital investitora radije ulaže u države na evropskom kontinentu nego u zemlje Azije i Amerike.
Kao omiljeno odredište za investicije skoro četvrtina ističe zemlje Srednje i Istočne Evrope, pokazuju rezultati istraživanja “Globalni trendovi u private equity fondovima i venture capital investicijama u 2007. godini”, koje je sprovela konsultantsko-revizorska kompanija Dilojt (Deloitte) u suradnji sa Evropskim private equity i venture capital udruženjem (EVCA).
Istraživanje Dilojtovih eksperata pokazuje da 86 odsto evropskih investitora ima u svom poslovnom portfoliju neke od važnijih poslovnih operacija, kao što su proizvodnja, istraživanje i razvoj ili projektovanje, locirane izvan matične zemlje. Kad je u pitanju proizvodnja, kao što je očekivano, Kina je i dalje najčešći izbor (19 odsto), ali u tom pogledu ne zaostaju ni Srednja i Istočna Europa, koje je za lociranje svojih proizvodnih operacija odabralo 17 odsto ispitanih investitora. Ovaj dio Evrope je i prvi izbor za projektovanje i razvoj tehnologije (14 odsto), kao i za osnivanje službi administrativne podrške (10 odsto).
“Evropski investitori su vrlo aktivni u ulaganjima u druge zemlje, ali za razliku od svojih kolega iz Azije i Amerike, ne ulažu u tolikoj mjeri u nova tržišta poput Kine i Indije. Naime, mogućnosti kvalitetnih poslovnih dogovora, pozitivna preduzetnička klima i niži dodatni rizik zadržavaju ih bliže kući. Pored toga, fizička blizina investicionog poslovnog projekta omogućava im i efikasniju saradnju sa lokanim menadžmentom. Dakle, evropski private equity fondovi i ostali venture capital investitori, uglavnom su fokusirani na investicije na svom kontinentu, uključujući i one koje potencijalno mogu da im osiguraju poslovne prilike izvan Europe”, objašnjava Vladimir Milošević, partner za finansijsko savetovanje u Dilojtu zadužen za Adria regiju.
Jedan od većih izazova jeste zaštita prava intelektualne svojine. U tom pogledu najveći problem je Kina, a 59 odsto evropskih investitora smatra da tamošnji zakoni u suštini povećavaju rizik od kršenja prava intelektualne svojine.
“Sa druge strane, međunarodni investitori smatraju evropske zemlje područjem prilično niskog rizika”, pojašnjava Milošević.