LONDON, TOKIO, Evropske i azijske akcije juče su, na indikativnim efektnim berzama, pale “u tandemu”, zbog novog talasa zabrinutosti usljed krize na hipotekarnom tržištu SAD i loše privredne klime u zoni evra, dok je dolar, potpomognut novim pojeftinjenjem nafte, napredovao do novog višemjesečnog rekorda prema evru.
Drastičan pad akcija dvije vodeće privatne američke hipotekarne korporacije, Fani mej i Fredi mek, na samom početku ovosedmičnog poslovanja, odmah je uzdrmao globalno tržište akcija, navodi se u izvještaju Rojtersa sa Londonske berze.
Panevropski indeks akcija FTSEuroforst 300 je u tako nepovoljnoj tržišnoj klimi, tokom rane jučerašnje trgovine, opao za 1,7 odsto, na 1.169,13 poena, dok je vodeći japanski indikator kretanja cijena akcija – Nikei – oslabio još više – 2,3 procenta, pa sada vrijedi najmanje u proteklih mjesec dana.
Regionalni azijski indeks MSCI je takođe opao, za 1,7 odsto i trenutno je na najnižem nivou od jula 2006. godine, a samo u toku ove godine oslabio je 22 procenta.
Globalno tržište akcija je juče bilo pod tako jakim uticajem loših vijesti sa Vol strita, tako da ni dalje pojeftinjenje nafte nije moglo da promeni lošu tendenciju, navode investitori na Londonskoj efektnoj berzi.
U Evropi su u minusu bili i svi važniji regionalni indeksi akcija, ukljčujući britanski FTSE 100, francuski CAC 40 i njemački DAX, koji su gubili na vrijednosti i zbog novih razočaravajući podataka o stanju zdravlja nemačke privrede.
Na valutnim berzama nije bilo suštinskih promena jer je dolar, podstaknut prije svega jeftinijom naftom, u ranoj trgovini na Londonskoj deviznoj berzi, ponovo napredovao prema evru i većini drugih jakih takmaca.
Dolar je tokom prijepodnevne trgovine vredio 1,4668 za evro, oko 110 jena i blizu 1,010 švacarskih franaka, dok je zajednički valuta 15 članica Evropske unije istovremeno kotirala oko 161,3 jena i 1,611 “švajcaraca”.
Mihael Klaviter, finansijski analitičar iz Franfurta, ocjenjuje da je pažnja tržišnih poslenika na deviznim berzama sada najviše usmjerena na “loše ekonomske pokazatelje u zoni evra” koji više utiču na kurs dolara i evra nego, takođe zabrinjavajući, podaci o kretanjima u američkoj privredi.