LONDON, Na evropskim su berzama cijene akcija jutros pale, četvrti dan zaredom, što je posljedica strahovanja ulagača od povećanja kamata u SAD-u i ekonomskih posljedica novih sankcija protiv Rusije.
FTSEurofirst indeks 300 vodećih evropskih akcija bio je u 9,30 sati u minusu 0,2 odsto, na 1.382 boda, što je već četvrti dan zaredom kako slabi nakon što je prošloga četvrtka dostigao najviši nivo u šest i po godina.
Pariški CAC, londonski FTSE i frankfurtski DAX indeks bili su u 9,30 sati na gubitku između 0,2 i 0,7 odsto.
Evropske ulagače razočarao je jučerašnji pad S&P 500 indeksa na Wall Streetu ispod psihološki važnog nivoa od 2.000 bodova, što je posljedica špekulacija kako bi Fed mogao početi povećavati ključne kamatne stope prije nego što se očekivalo i bržim tempom, s obzirom da se situacija u američkoj ekonomiji poboljšava.
Rekordno niske kamatne stope Feda i druge monetarne mjere godinama su održavale tržišne kamate niskima, što je podsticalo kreditiranje i rast cijena akcija.
Međutim, odnedavno Fed smanjuje programe kupovine obveznica, a iduće se godine očekuje i prvo povećanje ključnih kamata od finansijske krize 2008. godine. Pitanje je samo kada će porasti cijena novca, u prvom ili drugom dijelu 2015. godine.
Ulagači se plaše i ekonomskih posljedica novih sankcija Evropske unije protiv Rusije zbog njene uloge u sukobu u Ukrajini. O tome će se danas odlučivati u Bruxellesu.
Sankcije bi trebale ograničiti pristup tržištima kapitala ruskim bankama i naftnim kompanijama, kao što su Rosneft, Transneft i Gazprom.
Među najvećim je gubitnicama, s padom cijena za više od 2 odsto, jutros akcija ARM Holdinga, dobavljača Applea.
Apple je juče predstavio nove modele iPhonea i druge nove proizvode, no to nije impresioniralo ulagače, pa je cijena akcije najveće američke kompanije po tržišnoj kapitalizaciji skliznula 0,4 odsto.
I na većini azijskih berzi cijene su akcija jutros pale. Porastao je samo Nikkei indeks Tokijske berze, za 0,3 odsto, na 15.788 bodova.
To se zahvaljuje slabljenju jena prema dolaru, zbog čega su porasle cijene akcija japanskih izvoznika. Zbog slabljenja jena, naime, njihovi proizvodi na svjetskom tržištu postaju konkurentniji. Hina