LONDON, Na evropskim se berzama jutros trguje oprezno, jer je ulagače pokolebao pad cijena akcija na azijskim tržištima, što je ponajviše posljedica protesta u Hong Kongu.
FTSEurofirst indeks 300 vodećih evropskih akcija bio je u 9,30 sati gotovo nepromijenjen na 1.377 bodova, nakon što je prošle sedmice potonuo 1,7 odsto.
Londonski FTSE, frankfurtski DAX i pariški CAC indeks bili su u 9,30 sati na gubitku oko 0,5 odsto.
Evropski su ulagači suzdržani zbog jutrošnjeg pada cijena akcija na azijskim tržištima, ponajviše u Hong Kongu, oko 2 odsto.
Posljedica je to protesta hiljadu ljudi koji od Pekinga traže veće političke slobode. Zbog žestine protesta, kakvi nisu zabilježeni više od 20 godina otkako je Kina preuzela kontrolu nad tom bivšom britanskom kolonijom, intervenisala je i policija rastjeravši demonstrante suzavcima i palicama, što je za Hong Kong vrlo neuobičajeno.
Zbog toga su jutros na evropskim berzama pod najvećim pritiskom akcije kompanija koje su najviše izložene poslovanju u Hong Kongu i drugim azijskim tržištima. Tako je cijena akcije HSBC banke pala 1, a proizvođača luksuzne robe Richemonta 1,7 odsto.
Pale su i cijene akcija rudarskih kompanija, pa je, na primjer, akcija Rio Tinta pojeftinila 1 odsto.
A na većini azijskih berzi cijene su akcija jutros pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, potonuo je 1,3 odsto, zaronivši na najniži nivo od polovine maja.
Međutim, tokijski Nikkei indeks ojačao je jutros 0,5 odsto, na 16.310 bodova. To se ponajviše zahvaljuje rastu cijena akcija japanskih izvoznika jer zbog daljeg jačanja dolara prema jenu njihovi proizvodi na svjetskom tržištu postaju konkurentniji.
A premda je vrijednost dolara prema korpi valuta porasla 11 sedmica zaredom, što nije zabilježeno još nikada otkako je 1971. godine dozvoljeno slobodno formiranje kursa američke valute, dolar je i dalje u usponu.
Jutros je na valutnim tržištima njegov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na korpu šest vodećih svjetskih valuta, dostigao 85,73 boda, najviši nivo od jula 2010. godine.
Kako je pritom dolar ojačao prema evru, to bi danas moglo pozitivno uticati na akcije velikih evropskih izvoznika. No, s druge strane, moglo bi loše uticati na Wall Street, gdje je već prošle sedmice jačanje dolara uznemirilo ulagače. Hina