LONDON, Na evropskim su berzama cijene akcija jutros pale, nakon dva dana rasta, jer je ulagače obeshrabrio oštar pad industrijske proizvodnje u Njemačkoj, što je još jedan podatak koji ukazuje na slabost ekonomske lokomotive evrozone.
FTSEurofirst indeks 300 vodećih evropskih akcija bio je u 9,30 sati u minusu 0,6 odsto, na 1.341 bod, nakon što je juče ojačao 0,2 odsto.
Londonski FTSE, pariški CAC i frankfurtski DAX indeks bili su u 9,30 sati na gubitku između 0,4 i 0,7 odsto.
Pad cijena akcija posljedica je podatka da je industrijska proizvodnja u Njemačkoj u avgustu potonula 4 odsto na mjesečnom nivou, što je znatno više od očekivanja analitičara od 1,5 odsto i najveći pad od januara 2009. godine.
Nakon što je juče objavljeno da su industrijske narudžbe u avgustu pale za 5,7 odsto na mjesečnom nivou, takođe najviše još od 2009., današnji podatak potvrđuje da je oporavak njemačke ekonomije na klimavim nogama.
„Nesigurnost kompanija ogleda se u ovakvim lošim makroekonomskim pokazateljima. Ipak, u cijelom trećem tromjesečju očekujemo blagi rast proizvodnje“, kaže Stefan Kipar, analitičar u Bayer LB.
Loše na evropska tržišta utiče i jučerašnji blagi, ali ipak pad cijena akcija na Wall Streetu, gdje se trgovalo oprezno uoči sezone objava poslovnih rezultata američkih kompanija za treće tromjesečje.
S obzirom na niz upozorenja kompanija, slabost evrozone, ali i drugih najvećih svjetskih ekonomija, te jačanje dolara, što umanjuje prihode američkih kompanija s inostranih tržišta, analitičari su posljednjih sedmica smanjili procjene.
U najnovijoj anketi Thomson Reutersa analitičari procjenjuju da bi dobit kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u trećem tromjesečju mogla biti 6,4 odsto veća nego u istom lanjskom periodu, dok su još prije dva mjeseca očekivali rast od 11 odsto.
„Tržišta pokazuju nervozu u vezi zarada kompanija u trećem kvartalu, s obzirom na snažan dolar i vrlo slabo ekonomsko okruženje u Evropi“, kaže Jim Russell, strateg u fondu U.S. Bank Wealth Management.
I na azijskim se berzama jutros trgovalo oprezno. Nakon što je veći dio trgovanja proveo balansirajući na rubu pozitivnog i negativnog područja, MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 9,30 sati u plusu 0,3 odsto. No, na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks pao 0,7 odsto, na 15.783 boda. Hina