LONDON, Na evropskim su berzama u četvrtak ujutro cijene akcija pale, nakon slabih pokazatelja o proizvodnoj aktivnosti u Kini i Francuskoj, a ulagači su oprezni uoči novih ekonomskih podataka iz evrozone.
FTSEurofirst indeksa 300 vodećih evropskih akcija bio je u 9,30 sati na gubitku 0,3 odsto, na 1.355 bodova, nakon što je juče ostao nepromijenjen.
Frankfurtski DAX, londonski FTSE i pariški CAC indeks oslabili su, pak, između 0,1 i 0,4 odsto.
Najviše su pale cijene akcija u Francuskoj, jer je jutros objavljeni podatak o PMI indeksu proizvodne aktivnosti u toj članici evrozone u novembru slabiji nego što se očekivalo.
Stoga ulagače nije ohrabrio ni bolji nego što se očekivao podatak o PMI indeksu uslužne djelatnosti.
Tokom dana biće objavljen i izvještaj o ekonomskim aktivnostima u Njemačkoj i evrozoni, koja bi mogla uticati na smjer tržišta, kažu analitičari.
I na azijskim su berzama cijene akcija danas pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 9,30 sati bio u minusu 0,5 odsto, skliznuvši na najniži nivo u mjesec dana.
Loše raspoloženje posljedica je novih naznaka usporavanja rasta kineske ekonomije. Prema izvještaju HSBC banke i kompanije Markit, PMI indeks proizvodne aktivnosti skliznuo je u novembru s 50,4 na 50 bodova, najniži nivo u šest mjeseci.
“I idućih mjeseci očekujemo neizvjesnost po pitanju izvoza i tržišta nekretnina. Mislimo da su ekonomiji nužne nove monetarne i fiskalne podsticajne mjere”, kaže Hongbin Qu, ekonomista u HSBC banci.
Kineski bruto domaći proizvod (BDP) porastao je u trećem tromjesečju 7,3 odsto, sporije nego u prethodnom, pa bi u cijeloj ovoj godini rast ekonomije mogao biti najniži u posljednje 24 godine.
Na Tokijskoj je berzi, pak, Nikkei indeks jutros ojačao 0,1 odsto, na 17.300 bodova. Mršav rast pokazuje da je splasnuo entuzijazam ulagača podstaknut odlukama vlade o odgađanju povećanja poreza na dodatu vrijednost i raspisivanju prijevremenih izbora za donji dom parlamenta. Hina