LONDON, Na evropskim su berzama cijene akcija jutros pale, nakon jučerašnjeg rasta, jer su ulagače razočarali slabiji nego što se očekivalo poslovni rezultati evropskih kompanija, kao i pad indeksa na Wall Streetu.
FTSEurofirst indeks 300 vodećih evropskih akcija bio je oko 9,30 sati u minusu 0,8 odsto, na 1.299 bodova, nakon što je juče porastao 0,7 odsto.
Frankfurtski DAX, pariški CAC i londonski FTSE indeks bili su u 9,30 sati na gubitku između 1 i 1,2 odsto.
Premda je ulagače uznemirila vijest da je najmanje 11 banaka iz evrozone palo na ‘stres testu’ Evropske centralne banke, juče su cijene akcija na evropskim berzama porasle, zahvaljujući dobrim makroekonomskim pokazateljima iz SAD-a i boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima američkih kompanija.
Međutim, situacija se u međuvremenu preokrenula. Sinoć su na Wall Streetu cijene akcija pale, nakon četiri dana rasta, što je ponajviše posljedica pritiska na energetski sektor zbog oštrog pada cijena nafte.
Terminska cijena ‘crnog zlata’ na američkom tržištu potonula je juče 2,8 odsto, zaronivši blizu najnižih nivoa u dvije godine, što je posljedica izvještaja da su zalihe nafte u SAD-u neočekivano snažno porasle drugu sedmicu zaredom.
To ukazuje na slabljenje potražnje za naftom, što je, pak, posljedica slabljenja najvećih svjetskih ekonomija. A ni danas objavljeni pokazatelji nisu odagnali ta strahovanja.
Aktivnost u francuskom proizvodnom sektoru u oktobru je slabija nego što su analitičari procjenjivali. Stoga se sa zebnjom očekuju izvještaj o ekonomskim aktivnostima u Njemačkoj i cijeloj evrozoni.
Ulagače su razočarali i slabiji nego što se očekivalo poslovni rezultati za treće tromjesečje francuskih divova Michelina i Unilevera. Cijena akcije Unilevera pala je više od 3, a Michelina više od 4 odsto.
I na većini azijskih tržišta cijene su akcija jutros pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 9,30 sati bio u minusu 0,3 odsto. Na Tokijskoj je berzi, pak, Nikkei indeks skliznuo 0,4 odsto, na 15.138 bodova. Hina