LONDON, Cijene akcija vodećih evropskih firmi u ponedjeljak su dostigle najviše nivoe u poslednjih osam mjeseci, crpeći podršku iz jačanja akcija u sektoru energetskih i rudarskih kompanija kao i iz skoka akcija švajcarskog Temenosa.
Panevropski STOXX 600 indeks bio je tako u plusu 0,3 odsto, dostigavši najviše nivoe od početka januara, nakon 2-postotnog skoka u petak, kada su slabije brojke o zaposlenosti u SAD-u smanjile očekivanja ulagača da će američka centralna banka Fed već ovog meseca povećati kamatne stope.
Oko podneva pariski CAC bio je u plusu 0,35 odsto, na 4.558 bodova, a frankfurtski DAX 0,25 odsto, na 10.710 bodova. Na gubitku je bio londonski Ftse, za 0,24 odsto, skliznuvši na 6.877 bodova.
Analitičar Mike van Dulken iz Accendo Marketsa utvrdio je da su evropske berze slijedile uzlazni trend na azijskim tržištima, jer su ulagači iz novog izvještaja o zaposlenosti u SAD-u zaključili da ono nije dovoljno da Fed uvjeri da je podizanje kamatnih stopa opravdano preduzimati već ovog mjeseca.
“Trgovcima se očito sviđa činjenica da novac bude jeftin kroz duže vreme, pa makar još samo nekoliko meseci”, dodao je.
Evropski indeks rudarskih akcija uvećan je za 1,7 odsto, temeljem jačanja akcija BHP Billitona, Anglo Americana, Antofagaste i Rio Tinta u rasponu od 1,5 do 1,9 odsto, usljed stabilizacije cijena kovina.
Akcije su ojačale i u evropskom sektoru nafte i gasa, u prosjeku za 1,1 odsto. Najviše su pritom porasle cijene akcija Royal Dutch Shella, za jedan odsto, i British Petroleuma, za 0,8 odsto.
Od pojedinačnih dobitnika izdvaja se švajcarski proizvođač softvera Temenos, sa skokom cijene akcija od 8,4 odsto, na rekordno visoke nivoe, a nakon što im je rejting podigla investicijona banka Credit Suisse.
Takođe, na strani dobitnika bile su akcije telekom kompanije SFR, čija je cena skočila 6,1 odsto nakon što je njena konkurentska, francuska telekom grupa Altice najavila da će pojednostaviti svoju vlasničku strukturu zamenom svojih akcija za 22,25 odsto SFR-ovih koje još ne poseduje. Akcije Alticea poskupele su 1,1 odsto.
S druge strane, pod pritiskom su bile akcije banaka pa je evropski indeks bankovnih akcija skliznuo 0,7 odsto. Pritom su mu najveći teg bile akcije britanskih banaka RBS i Lloyds, s padom cijena za 2,6 odnosno dva odsto, nakon što im je Deutsche Bank smanjio rejtinge. Gdeinvestirati.com