Ovaj potez bi označio veliku promjenu u energetskoj politici Evropske unije koja nastoji preći sa prirodnog gasa na LNG.
Trenutno, EU potpisuje samo kratkoročne LNG ugovore i radi na ograničavanju projekata za proširenje eksploatacije fosilnih goriva.
Ovaj plan takođe povećava izglede da bi fondovi evropskih vlada mogli pomoći u financiranju američkih LNG projekata, baš kao što briselski zvaničnici pokušavaju postići dogovor s predsjednikom SAD-a Donaldom Trumpom.
Nacrt ovog plana pokazuje da EU također želi nove zakone koji će ubrzati nadogradnju električne mreže i podstići niže poreze na električnu energiju i olakšavanje procesa za dobijanje dozvola za nove nuklearne elektrane.
Ponude su centralni dio odgovora Brisela na pritužbe industrije da ih rastući troškovi energije ostavljaju iza svojih američkih i kineskih konkurenata.
Plan će, kaže se u dokumentu, “kratkoročno smanjiti račune za energiju, uz ubrzavanje prijeko potrebnih strukturnih reformi koje štede troškove i jačanje naših energetskih sistema kako bi se ublažili budući šokovi cijena”. Klix